Kome je do morala u politici, neka ide u NSPM

Čast gubitnika

Komentari (146) COMMENTS_ARE_CLOSED
1 ponedeljak, 02 avgust 2010 22:12
Jedan pažljivi čitalac
Ali se, s razlogom, uvek nađe simpatija i za one časne gubitnike, koji su u nepovoljnim okolnostima dali sve od sebe, i koji su i u porazu, svojim otporom i svojim stradanjem, osvetlali obraz i osvetlili put.

U načelu, ko se ne bi složio sa ovim?
Ali kome (s kojim razlogom) se ovo pripisuje?!
Dali sve od sebe?! Ma, dali nego šta, ali da li od sebe? Važnije pitanje je koliko i od koga su uzeli, nego koliko su dali! Koliko su dali - to uglavnom znamo ili ćemo uskoro saznati!
Preporuke:
0
0
2 ponedeljak, 02 avgust 2010 22:14
sava t.
I ja sam stava da se Srbija ništa ne pita, niti se ikad pitala, te su sva prepucavanja između domaćih loših i dobrih momaka bacanje prašine u oči i lokalna borba za stolice. Sve se na kraju svodi na Rusiju i Britaniju.


Što se tiče vašeg pomalo naivnog pitanja
koji bi mlad, ambiciozan i perspektivan političar – a Jeremić to svakako jeste – rizikovao pad svog autoriteta i rejtinga i javnu blamažu kakvu je pretrpeo u sudnici Međunarodnog suda pravde?!
odgovor je ekstremno prost-korumpiran ili uklješten nekom pretnjom. Setite se Generala Simovića i puč 1941 i Đinđića 2003.
Preporuke:
0
0
3 ponedeljak, 02 avgust 2010 22:24
Milan Purić
Svakako se slažem da osuditi ovu vlast samo za savetodavno mišljenje MSP o deklaraciji nije fer.Al ova vlast je dovela Srbiju svojim nečinjenjem a pogotovo činjenjem do apsurdno slabe pozicije u svetu a posebno u okruženju.Istorija svakako nema kraja(Fukojama), i osnovno pitanje je u kakvom stanju će Srbija biti ostavljena sledećim generacijama koje će ući u nove borbe, za ono što nam po svakom pravu pripada.Urušen moral,bela kuga,uništen finansiski sistem,razorena proizvodnja,uništen obrazovni sistem,poljuljana Crkva,onesposobljena vojska,stvorena monster administracija kao rak rana ukupnog društvenog razvoja, uz već od Đorđa pobrojane namerne državne greške, su ono zbog čega ove i ovakve vlasti moraju da povuku velike ne samo političke konsekvence.
Preporuke:
0
0
4 ponedeljak, 02 avgust 2010 22:48
Radosav Stevanović
Ali se, s razlogom, uvek nađe simpatija i za one časne gubitnike, koji su u nepovoljnim okolnostima dali sve od sebe, i koji su i u porazu, svojim otporom i svojim stradanjem ...

Ko su časni gubitnici? Ko je dao sve od sebe? Oni koji su povukli tužbu koju je SRJ pokrenula protiv NATO-a? Oni što su naterali vladiku Artemija da povuče sličnu tužbu? Oni što 10 godina vode bezuspešnu politiku da sačuvaju Kosovo? Oni koji su svaki svoj potez vukli udvorički, po nalogu Zapada? Sve bih mogao prihvatiti, ali da su oni časni gubitnici i da su dali sve od sebe - nikada!
Preporuke:
0
0
5 ponedeljak, 02 avgust 2010 22:56
Nebojša Malić
Mislim da je g. Vukadinović previše fer prema političkoj opciji koja je na vlasti već deset godina (u različitim presvlakama), a koju je na tu vlast došla pučem finansiranim "koferima gotovine" onih istih država koje otimaju Kosovo, insistiraju na "cjelistvenoj BiH" i blagosiljaju svakog 5. avgusta hrvatski "Dan domovinske zahvalnosti" (i etničkog čišćenja Srba).

Tadić može da priča koliko hoće da "neće da se zamera velikim silama" ali džabe mu je, kada je ta sila već davno odlučila da je bilo kakva Srbija prevelika i preopasna. Ako Srbija hoće da opstane, mora da promeni ne samo ljude na vlasti, već i postojeći, samoubilački politički poredak. Jer, ponavljanje istog u očekivanju drugačijeg rezultata je jedna od definicija ludila.
Preporuke:
0
0
6 ponedeljak, 02 avgust 2010 23:07
paja patak
«.... i što možda neće ponovo pobediti u Generalnoj skupštini UN....» Možda???? To se mirne duše može zameniti sa «izvesno/sigurno/bez daljnjeg.....» - birajte po volji.
Drugo je pitanje da li je taj put namerno (ili zbog političke kratkovidosti/neuviđavnosti) izabran sa ciljem dobijanja alibija za definitvnu predaju – jer, zna se šta ono nema alternativu..... a kada alternative nema, onda postoji samo jedan put. I, to je to.
Preporuke:
0
0
7 ponedeljak, 02 avgust 2010 23:26
M
Ovoga puta se ne slažem sa Vukadinovićem! Abolicija ove vlasti za loše i gubitničke poteze oko Kosova bi možda i bila moguća, ako bi, na primer, naš predsednik izašao pred narod i rekao istinu o pritiscima naših „zapadnih prijatelja i partnera“ da se odreknemo borbe za Kosovo. Ili, ako bi sada, posle svega što nam se u vezi Kosova desilo i još uvek dešava, javno priznao da Srbija ne može u EU sa Kosovom kao delom Srbije i da je floskula „i EU i Kosovo“ bila najobičnija predizborna mantra, za koju je koalicija unapred znala da nije ostvarljiva. Ovako, nikada im neću oprostiti! Jer, radi se o isuviše ozbiljnim i teškim porazima koji, uprkos kooperativnosti naše vlasti, i dalje potresaju našu državu, te se stiče utisak da Slobin režim i nije smenjen pre čitavih 10 godina i da zapad i dalje ratuje sa Srbijom nesmanjenom žestinom. A ako smo mi sa njima i dalje u ratu, onda je ova politika koju vlast vodi u najmanju ruku neadekvatna. U tom slučaju, moraju se tražiti saveznici na drugoj strani i svakako i sile zaštitnice, koje neće dozvoliti našim neprijateljima da pređu crvenu liniju koju mi nismo u stanju da odbranimo.
Preporuke:
0
0
8 ponedeljak, 02 avgust 2010 23:39
Zoran
"Moje pleme snom mrtvijem spava,
suza moja nema roditelja,
nada mnom je nebo zatvoreno,
ne prima mi ni plača ni molitve;
u ad mi se svijet pretvorio,
a svi ljudi pakleni duhovi.
Crni dane, a crna sudbino!
O kukavno Srpstvo ugašeno."
Preporuke:
0
0
9 ponedeljak, 02 avgust 2010 23:56
Srbin
Odluka da se trazi misljenje MSP pogubno je zato sto sada o tom misljenju treba da se izjasni Generalna skupstina UN. Srbija je Kosovo iz Saveta bezbednosti, gde smo imali zastitu Rusije, gurnula u Generalnu skupstinu. Zasto, ciji je to interes bio, zasto je Srbija napustila Savet bezbednosti i dobrovoljno otisla na giljotinu. Tuzbom pred MSP, pa i da nije zavrsena povoljno, Srbija nista ne bi izgubila, i svakako posle tuzbe se ne bi islo na raspravu u Generalnu skupstinu. U pravu je Kostunica da je jedini put tuzba i Savet bezbednosti a ne misljenje i Generalna skupstina. Ne moze se prevideti da se unapred znalo da je drugo poluvreme posle zahteva za misljenjem MSP predstojeca rasprava u Generalnoj skupstini. Kljucno pitanje je zasto se uslo u rizik da se Kosovo voljom Srbije uvede u Generalnu skupstinu gde Rusi nemaju pravo veta.
Preporuke:
0
0
10 utorak, 03 avgust 2010 00:10
Munze Konza
Nema oproštaja. Ako nismo smeli da lupimo šakom o sto i javno kažemo da ćemo, ako treba (a ja mislim da treba, da mora!), oružjem na Kosmet, nismo morali ni da javno izjavljujemo da to nikako nećemo uraditi. Ako vam lokalne barabe napadaju sestru, ne nudite ih kafom i pregovorima u kafani, nego ih olupate motikom po glavi, ako ste u mogućnosti. Ako niste, morate da trpite i kukate, morate da čekate da se situacija promeni, ali ne morate i da im asistirate i hvalite im moći. Dakle, nema oproštaja - nije mišljenje Suda ono na čemu donosim ovaj stav, nego mnogo ranije promovisana i na pijedestal stavljena uštrojena politika koja ne sme ni da kaže za šta se bori. Osim da "Evropa nema alternativu". Ni lokalne siledžije nemaju alternativu, ostaće vam komšije, ali će makar znati da, kad se sva sredstva iscrpe, ostaje motika. Ono što im zameram nije poraz u kojekakvim skupštinama, sudovima i mišljenjima, već poraz da narodu srpskom konačno kažu - šta ćemo i kuda ćemo i šta mi, obični smrtnici, treba da uradimo. Deca nam se stide ćirilice, na pomen Kosmeta odmahuju rukom, šahovnice se vijore po Beogradu, Hrvati nam pokupovali industriju hrane, antisrpske NVO žare i pale po Srbiji, a oni ne rade ništa. Osim što šalju decu i žene da letuju po Brionima.... To je naš poraz i to zameram, a mišljenje Suda ne - znali smo šta će da se desi.
Preporuke:
0
0
11 utorak, 03 avgust 2010 00:14
:::Varjag:::
Gde je časan gubitak u istrajavanju u politici kojoj se u startu pisala propast?

Izbor je bio ili EU ili Kosovo. To je valjda svima jasno. Premda nije nigde zagarantovano da ćemo dobiti EU ako se odreknemo Kosova. Zato je bilo potrebno odreći se tako voljene Evropske Unije, zarad Kosova. Da smo rekli odlučno ne, više bi nas poštovali.

Da smo tako izabrali, bilo bi časno izgubiti.

Ovako je prosto smešno. I glupo. Kao što je bilo naivno očekivati da će zemlje koje su učestvovale u cepanju i bombardovanju ove zemlje odjednom odustati od svoje politike. To je bila klimava i ponizna p o l i t i k a g u b i t n i k a i dala je očekivane rezultate.
Preporuke:
0
0
12 utorak, 03 avgust 2010 00:24
Simić Manojlo
Ma ajte molim vas .
Pa nisu oni zaslužili ni šajkaču šljiva, a kamoli
aboliciju .
Ovako nesposobne Vlasti nema ni Gvineja Bisao .
Neko ko je apriori prihvatio sve krivice i optužbe,
nema nikakvog uporišta za odbranu .
Onaj ko nije imao snage, hrabrosti i volje da se
protiv lažnih optužbi i izmišljenih krivica na vreme
brani, neće imati argumenata ni da ih sada,sa velikim zakašnjenjem, osporava .
Za njih su jedino rješenje, smjene ,pa onda Sudovi.
Ali ne ovi njihovi .


Ali ne ovi njihovi .
Preporuke:
0
0
13 utorak, 03 avgust 2010 00:31
Peter RV
"... E, ali upravo to je jedna od najvećih dubinskih manifestacija moći – ne samo da ne smete da joj se aktivno suprotstavite, nego čak ni da priznate ili primetite da vas ona ugrožava. Dopušteno je samo ljutiti se i iskaljivati gnev na svojim lokalnim „knezovima“, koji su ionako prolazni i zamenjivi."

Odlicno, odlicno! Gospodine Vukadinovicu,
Misao koja olicava svu nasu bijedu, sazeta u jednu jedinu recenicu. (Sine, zboris ka' Vladika Rade).
Preporuke:
0
0
14 utorak, 03 avgust 2010 00:42
gorštak
Ali ne mogu i neću prihvatiti da više grdim vlast zato što nije uspela da spreči nepovoljnu presudu MSP nego one (Amerikance, Britance, Francuze...) koji su tu nepravednu i nelogičnu presudu nametnuli i izglasali. To mi, oprostite na asocijaciji, veoma liči na svojevremene kritike našeg PVO zato što nije uspeo da spreči vazdušne napade na SRJ, ili na one koji, recimo, zbog žrtava u RTS-u više osuđuju Slobodana Miloševića i Dragoljuba Milanovića, nego komandante, planere i bombardere NATO. E, ali upravo to je jedna od najvećih dubinskih manifestacija moći – ne samo da ne smete da joj se aktivno suprotstavite, nego čak ni da priznate ili primetite da vas ona ugrožava. Dopušteno je samo ljutiti se i iskaljivati gnev na svojim lokalnim „knezovima“, koji su ionako prolazni i zamenjivi.

Ovo je potpuno tačno. Suvišno je trošiti reči o pogubnom delovanju Tadića i njegove ''proevropske koalicije'' na vlasti, ali i meni su smetali nedavni tekstovi i komentari na ovom sajtu u kojima se isključivo osipala paljba po onima koji su podneli tužbu MSP-u ( što jeste bio jalov i lažan potez ), uz potpuno ćutanje o siledžijskom licemerju takozvanog ''Međunarodnog suda pravde'', odnosno moćnika čiji je on instrument.
Nikada nisam podržavao i glasao za Miloševića, ali sam osudu njega i Milanovića kao glavnih krivaca za NATO - bombardovanje RTS-a umesto samog NATO-a smatrao potpuno maloumnim.
Apsurdi ovog tipa među Srbima su zaista učestali.
Nedavno sam od jednog rođaka izbeglog početkom rata iz Trogira slušao kako su mu prve komšije Hrvati upali u kuću i na očigled njega i porodice popljačkali vrednosti, porazbijali nameštaj, upali u podrum i cokulom probili veliko bure u kome je čuvao vino staro gotovo deceniju. Priču je završio sledećim rečima: ''Meni ostaje samo da do kraja života proklinjem Miloševića zbog svega što sam tada istrpeo!''
Ni jednom jedinom rečju nije osudio dotične Hrvate.
Preporuke:
0
0
15 utorak, 03 avgust 2010 01:28
Dragan Užice
Sve one koji su probali da se, kolko je ko mogao i znao, suprotstave silovanju naše države mi smo poslali u Hag. Ovaj nesretni narod je poverovao u Đinđićve bajke, i bez reći poslao bivšeg PREDSEDNIKA i komletno političko i vojno rukovodstvo ove države u Hag. Iluzija da je moguće na nečijoj nesreći graditi srećan i bolji život surovo i pravedno nam se smeje u lice. Ni Kosovo, ni Evropa, ni fabrike, ni radna mesta, ni bolji standard, ni vojske, ništa. Sad smo stali pred provalijom a pomoći nema. Oni koji su nam 10 godina bili "prijatelji" i do sada su radili na našu štetu, a oni koji bi mogli da pomognu sda će gledati svoje interese. Jer kako reče ambasador jedne od tih zemalja "Nemožemo mi biti veći Srbi od Srba." Vlast kaže da se nećemo zamerati velikim silama i da EU nema alternativu, a bogami ni NATO. Pa kome ćemo da se zamerimo ako nam Kosovo upravo oni otimaju. Sada će svi da se zamere Americi i EU i neće priznati Kosovo. A Srbija će lukavo da se priključi NATO paktu i Evropskoj uniji pa ćemo posle iz tako velikog društva da pomažemo te zemlje ako budu imale sličan problem sa svojim separatistima. E pa Srbijo šta si posejala 5. oktobra sad žanji.
Preporuke:
0
0
16 utorak, 03 avgust 2010 01:30
Mile Bre 1
Gospodine Vukadinoviću. Veoma cenim Vaša mišljenja i analize. Istini za volju, prvi put da se nemogu uskladiti moja razmišljanja sa Vašom kolumnom. Možda Vas nisam u potpunosti razumeo!
Odmah bih napomenuo da nisam član nijedne partije, a događaje u Srbiji, pratim onako "kibicerski", sa strane. Istina je, da je Srbija bila ucenjivana i da se i danas ucenjuje, od velikih i veoma snažnih država. U odnosu na njih Srbija je toliko mala da mogu ignorisati sva prava koja su Srbiji neophodna. Gde je tu logika da se Srbija brani bez jake poleđine?Sa kim je Srbija razvila snažne odnose, da bi se taj svojski zauzeo za nju? Bila je ucenjivana i za vreme Miloševića. On je stalno pravio neke ustupke. Mnogo su ga hvalili. Međutim, nije mu pala na pamet ona: čuvaj se onih koji te tapšu po ramenu. A kad nije magao da preda Kosmet, bili smo svi kažnjeni. Povoljni Đinđić je išao na ruku Americi i EU. Jedi put kad je protivrečio, nije više bio povoljan.
To je morao da zna i lider regiona. Uzeo je u svoje ruke sva prava, čak i ona što nisu u njegovoj nadležnosti. Nemenjajući politiku, svim silama se zdao da "vrši ustupke", naravno na štetu naroda i države. Opstrukcijom razvoja Srbije, dovedeni smo u apatično stanje, sa jedinim ciljem da se preživi. Ali do kad to treba preživeti? Do EU, kad će poteći med i mleko? EU "nema alternativu" i ona je obligatna. Sve trpimo, čekajući nezarađeni novac i svi će se od tog novca obogatiti. "Vršimo" i dalje ustupke, doživljavajući iz dana u dan poniženja i slabljenja Srbije.
Vi gospodine Vukadinoviću, pokušavate da ublažite slabosti srpske politike, obrazlažući nam da su političari dobronamerni, a da su pravi krivci u SAD-u i nekim zapadnim zemljama. Neulazeći u dobru nameru političara, ja očekujem pozitivne rezultate, a ne dobru nameru. Koji su to rezultati? Deklaracija o Srebrenici, slučaj Ganić, Statut Vojvodine, poseta Raškoj, šurovanje i klanjanje Hrvatskoj i da ne nabrajam? Posle neuspeha i treneri daju ostavke.
Preporuke:
0
0
17 utorak, 03 avgust 2010 02:29
saša r.
G-dine Vukadinoviću, ovo je izuzetno korektna i precizna analiza, savršeno poentirana završnim pasusom, a učesnici će se već sami prepoznati. Što se tiče časti gubitnika, ona svakako pripada svim oficirima, vojnicima i policajcima koji su branili Kosovo. Za razliku od Miloševića i tadašnje vlade, vojska je bila rešena da ide do kraja. Miloševiću je uvek falilo 10 metara da dođe do cilja, a nikad nije završio trku. Tako je uradio u Hrvatskoj, u Bosni, zatim i na Kosovu. Na kraju je i sa sobom slično postupio – prvo je pretio da će dići u vazduh i sebe i ostale, a zatim seo s Čedom u kola i otišao u zatvor. U Hagu je konačno rešio da ide do kraja, a to se nekom već nije dopalo. Isto tako se nekom nije dopalo što je Zoran Đinđić vrlo brzo shvatio s kim ima posla i što je čvrsto rešio da uzme sudbinu zemlje u svoje ruke.
Po meni je ministar Jeremić čovek na mestu, ubeđen sam da nije folirant, i da mu je stalo da najbolje po Srbiju odradi svoj posao. Budimo iskreni, taj čovek nema nijedan adut u rukama – na Kosovu je tuđa vojska, a naša je dovedena u stanje blagog užasa. To je kao kad praznih ruku odeš kod do zuba naoružanog gangstera, i tražiš mu da ti vrati pare. Čim te vidi kako si došao, zatražiće ti još. Hašimu Tačiju je dovoljno da šacne preko plota, pa da može mirna srca da traži i Preševo, Bujanovac i Medveđu. Da ne pominjem kako će iz dana u dan jačati pritisak u vezi Vojvodine i Sandžaka. Ovde nema kraja ucenama, jednom se mora reći NE - što pre, to bolje.
Preporuke:
0
0
18 utorak, 03 avgust 2010 03:04
kosanka
Tacno gospodine Vukadinovicu,bilo kakva formulacija
pitanja u Haskom sudu bi imala isti efekat.Ako je po medjunarodnom pravu dozvoljena secesija neke
teritorije i ne krsi se medjunarodno pravo,a sta
je onda sa Helsinskom deklaracijom iz 1975 godine.Tu se navodi,da se drzavne granice ne mogu menjati bez dogovora svih sukobljenih strana.Ako
u UN tuzba bude resena u korist Albanaca,kako ce
se onda resiti demarkacija granica.Bilo kako bilo,mi smo kao narod izabrali Vladu i naseg
Predsednika,kojima je zadatak vodjenje drzave,
ali ako ne znaju to da rade,trebali su podneti
ostavke.
Preporuke:
0
0
19 utorak, 03 avgust 2010 03:40
šta reći?
Gornji komentatori su manje više jednodušno opisali moja osećanja u vezi ovog teksta. Najdobronamernije, g. Vukadinoviću, da li Vi zaista mislite da Srbija ne može bolje od ovoga kako je vođena? Naravno, niko ne krivi vlast za odluku takozvanog Suda Pravde, ali itekako je krivim što je napustila sve ostale vidove borbe za Kosovo i insistirala na jednom za koji je morala znati da će izgubiti, o stalim temama bolje da ni ne počinjem. Isto kao što je krivim što opet bira bitku koju će sigurno izgubiti i napušta kakvu takvu pat poziciju. Pa ako nije u pitanju namera (kako Vi to pretpostavljate) onda je u pitanju totalna nekompetencija, u svakom slučaju ni Jeremić ni Tadić ne bi trebali biti gde jesu. Razlika je u samo u tome da li će otići u sramoti ili mnogo gore.
Preporuke:
0
0
20 utorak, 03 avgust 2010 04:57
Svetislav Kostić
Jasno da je Đorđe Vukadinović ovo napisao. Po meni protiv vlastitog ubjeđšenja. Pa ipak osjećao se kao gromom pogođen. Kada „sebi došao“, shvatih o čemu se radi. Strahujem da je u pitanju repriza „slučaja“ Slobodana Antonića koji se oprostio od Politike nakon tri godine kao jedan od trojice najpopularnijih i najčitanjih Politikinih kolumnista, pored Đorđa Vukadinovića i Miroslava Lazanskog. Pod izgovorom redakcije Politike "zbog promene koncepcije“ rubrike - za koju od mene već pomenuta trojica srpskih velikana oštrog pera pisali.

Antonićevu „oproštajnu Kolumnu“ objavila Politika 26.3.2009., pod naslovom „NAGNUTI MEDIJI“, koji već ukazuje na temu. Toliko je režimski krotka Politika morala najzad da „proguta“. Kada je riječ o „reprizi slučaja Antonić“, ova na izgled “sporna“ kolumna Đorđa Vukadinovića, podsjeti me da je i Slobodan Antonić svega dve ili tri nedelje pre „nagnutih medija“, napisao za Politiku, jednu kolumnu koja izazvala kod Antonićevih čitalaca i kod mene negativne reakcije. Tu grešku neću da ponovim. Jer istog onog trenutka kada sam u Politici pročitao Antonićeve „nagnute Medije“, shvatio sam da se Antonić nije ni za dlaku promijenio i da je ona kolumna od pre dve – tri nedelje napisana od Antonića bila ustupak protiv njegovih vlastitih ubjeđenja. Oni predstavnici medija u Srbiji koji ne duvaju u jedan rog sa režimom kao Politika, imaju zasigurno finansijske probleme koji ugrožavaju ličnu i egzistenciju medija, kao što je i NSPM. Koju mi čitaoci koristimo, da ne kažem "eksploatišemo" dolazeći do dragocjenih informaciaja i prenosimo ih dalje. Stoga ni u ovom konkretnom slučaju ne vjerujem Vukadinovićevim blagim ocjenaam o postupcima Tadića i "perspektivnog" Jeremića. Po mojoj vlastitoj ocjeni, riječ je o nečasnim motivima od Zapada instaliranih politikanata u njihovom traženju alibija da se režim kutariše problema Kosmeta na putu u EU i u NATO. Sada ili nikad u ovoj fazi opšte apatije u narodu.
Preporuke:
0
0
21 utorak, 03 avgust 2010 06:47
Branislav G. Romčević
Gospodin Vukadinović je odjednom izgubio ubojitost, postao sklon praštanju i nesumnjanju u bilo čije motive. A ova situacija baš poziva na primenu pravila da „stvari nikad nisu onakve kako izgledaju“. Pa zar nije Americi najviše odgovaralo da se izglasa retolucija o postavljanju onog bezveznog pitanja, čiji odgovor je unapred znala? Pa zar ta izvikivana „pobeda“ i „prebacivanje pitanja u domen međunarodnog prava“ nisu unapred bili osuđeni na propast? Eto, ja sam znao da će biti baš tako – da će svetski hegemon sve izmanipulisati onako kako mu odgovara. Pa zar „naši“ nisu to mogli pretpostaviti? Jasno je da su mogli i da jesu pretpostavili. I da su, kao i ja, sve znali unapred. A što su saučestvovali? Neka kažu svome ogledalu.
Preporuke:
0
0
22 utorak, 03 avgust 2010 07:22
Vidoje
Jos se mi vrtimo u krugu samoupravljanja; pojedinacno odlucivanje i kolektivna odgovornost. Niko ne daje ostavke, niko ne priznaje krivicu, nema nikakve legalne intitucije koja bi pozvala nekoga na odgovornost bilo za cinjenje ili necinjenje. Cak i crkva cuti i pomaze pomalo. Neko ko je rodjen u vreme pojave prvih par-nepar bonova za benzin i nestasice kafe danas ima 30 godina. O kakvoj normalnosti u Srbiji mi pricamo. U zemlji koja je 30 godina u fizickoj i kulturnoj izolaciji i u kojoj su aktuelne teme sve sto je irelevantno, a znacajnije stvari predmet sprdnje.
Mi ne da nemamo vremena nego nam je ono skoro pa isteklo. Srbija nije u situaciji da bira najboljeg medju dobrima nego onoga koji ce da ucini najmanje stete. To je otprilike onaj koga najvise napadaju, ako ne verujete rezimu. Ako verujete, ona su nam ovi super. Prosta logika. Tako ce doci i vreme da se pojavi i neko dobar nekada ... ako ne ni bog nam ne moze pomoci ako ne mozemo sami sebi
Preporuke:
0
0
23 utorak, 03 avgust 2010 07:41
Biljana Nikolić
Uz dužno poštovanje autoru, smatram neprimerenim izraz "čast" u naslovu. Nečasno je doći na vlast uz obećanje nemogućeg ( i KiM i Evropa),i nečasno je pretvarati se da su glasači iz čistog rodoljublja glasali za ZES. To vređa intiligenciju. Časno bi bilo reći ili priznati da je zavladao umor od lošeg života, ratovanja,izolacije, pa se se počelo meriti koliko će se još dati Srbiji a koliko se može dobiti za sebe na uštrab Srbije. Pravi put oporavka izgledao je ( i jeste) dug i naporan pa su se birale riskantne prečice kako bi se nadokadilo nešto od izgubljenog.
Mi smo se odlučili za montažnu državu umesto države sa jakim temeljima i uz taj izbor ne možemo reći - iznenađeni smo što nam se država ljulja i ruši.Isto važi i za gubitnike u vlasti
Preporuke:
0
0
24 utorak, 03 avgust 2010 08:51
Milos Stankovic
Ova vlast mora da snosi odgovornost za losu politiku koju je vodila, kao i sto je Milosevic morao da ode nakon sto je kapitulirao na Kosovu. Na kraju se ipak sve svodi na rezultat. Kostunica se makar povukao kada je video da nema vise podrsku za politiku koju vodi. Neka i ova vlast bude priterana uza zid i neka i ona ode. Neka se isto desi i sa sledecom vladom. U jednom trenutku ce se, valjda, siledzija umoriti. Niko nece resavati nase probleme osim nas samih. Pre ce ih stvarati. Tadic je kriv za nebuloznu i kapitulantsku politiku koju je vodio otkako je usao u vlast, a posebno otkad tu vlast vrsi sam, bez ikakve kontrole. I trazenje misljenja od MSP je samo dimna zavesa, "da se Vlasi ne dosete". Trebalo je tuziti SAD. Ova ekipa mora da ode.
Preporuke:
0
0
25 utorak, 03 avgust 2010 09:00
Voja
Ovog puta se ne bih baš u potpunosti složio sa g. Vukadinovićem. Koštunici se ne može pripisati gubitak Kosova i Metohije jer on od borbe za to parče teritorije nije odustao. Nije hteo da primi Ahtisarijev Euleks, nije hteo da potpisuje sporazume u kojima je status Kosmeta nedefinisan, insistirao je na zaoštravanju odnosa s onim zemljama koje su priznale KiM, insistirao je na tužbi jedne zemlje koja je priznala KiM (obavezujuća presude na štetu Srbije bi značila promenu svetskog poretka, t.j. stavila bi R. Srpsku u jasniji/bolji položaj)... Drugim rečima Kosovska kriza nije počela s Vojislavom Koštunicom, a on je za sobom ostavio državu u poziciji u kojoj smo imali dosta alternativa za delanje.

S druge strane, Tadić i Jeremić nisu izdali Kosovo zbog presude, jer na samu presudu nisu mogli neograničeno da učine. Oni su izdali Kosovo onog trenutka kada su ga stavili u istu ravan kao i članstvo u jednoj organizaciji (EU). Zato su potpisali SSP neposredno posle proglašenja nezavisnosti, prihvatili Ahtisarijev Euleks, tražili savetodavno mišljenje MSP (koje ide nama na štetu ali mi nemamo nikakve koristi od toga), saradnja sa zemljama koje su priznale KiM je nikad bolja... Znači, kosmetska kriza nije počela s Tadićem i Jeremićem ali će po svemu sudeći s njima da se završi (nepovoljno po nas).

Ono što je najžalosnije je što je i sam narod koji je dao glas ovim ljudima PRISTAO na stavljanje Kosmeta u istu ravan s članskom karticom EU. I sad taj isti narod sebi uzima za pravo da kritikuje ove ljude koji su još pre izbora jasno dali do znanja kakvu će politiku da vode. Patetično!
Preporuke:
0
0
26 utorak, 03 avgust 2010 10:35
Razocarani citalac
Jedan od slabijih Vukadinovicevih tekstova, pun "rupa".
Preporuke:
0
0
27 utorak, 03 avgust 2010 10:45
DŽon Šepard
Odličan tekst, g.Đorđe.

Potpuno uklonjena legendarnost i mistifikacija i unutarpolitička žuč, kojima smo non-stop zasuti.

Recke udaram i ja.

Pozdrav.
Preporuke:
0
0
28 utorak, 03 avgust 2010 10:56
zvezdarac
Već mi se dosta puta dešavalo da tekstove gospodina Vukadinovića shvatim tek mesecima posle njihovog objavljivanja, kada događaji potkrepe iznete stavove. I sada verujem da je ovaj tekst jedan od retkih glasova razuma u ovim teškim trenucima. Komentatori citiraju određene delove teksta, ali niko ne primećuje onaj detalj o zaslepljenosti mržnjom. U nadi da nisam zaslepljen mržnjom prema vladajućoj kliki, želim da gospodinu Vukadinoviću oponiram samo ovoliko: složio bih se svim srcem sa ovim tekstom, kada bi časni gubitnici Tadić i Jeremić (ili bar jedan od njih) časno podneli ostavke.
Preporuke:
0
0
29 utorak, 03 avgust 2010 11:05
m. -ić
Poštovani gospodine Vukadinoviću, Mnogo puta ste bili u pravu u vašim tekstovima, ali sada, na žalost, niste. Niste, u toliko, što cilj ovog režima nije ni bilo da se bori za Srbiju. Da su predsednik i ministri uložili u borbu za Srbiju makar petinu tog napora, koji su protraćili na nipodaštavanje one polovine Srbije koja nije za njih glasala, poraz bi bio častan. Ali, poraz nije častan, jer borbe nije ni bilo. Cilj ljudi koje je Srbija izabrala, bio je od prvog dana, da Srbiju unište. Dokle god su oni širokih ruku i još širih osmeha primali u goste neprijatelje, ili išli istima na poklonjenje, tu nije bilo borbe. Ulagivanje zapadim državnicima nije borba. Rasprodaja države baš onima koji su tu državu uništili bombama, a zatim i na svaki drugi način, nije borba. Potpisivanje sporazuma o pridruživanju s onima koji nas već evo dve decenije vrlo otvoreno vređaju, ubijaju, pljačkaju, nije borba. Poraz je častan ako je bilo teške borbe. Borbe nije bilo. Ovo sada je predaja i izdaja. Najtužnije je što je predaju i izdaju Srbija izabrala demokratski, na izborima.
Preporuke:
0
0
30 utorak, 03 avgust 2010 11:09
Sale
I saklonite me samo rasprave o tome da li je pitanje za MSP bilo dobro formulisano.
O ovome zaista ne treba raspravljati. Definitivno, pitanje jeste loše formulisano.

Međutim valja raspravljati o drugim stvarima: Da li je to učinjeno iz amaterizma i neznanja ili je pitanje namerno postavljeno tako da ne dotiče priznanja od strane drugih zemalja? Zatim, ko je autor ovakve formulacije? Da li su se i tada (kao i sada) naši vlastodršci konsultovali sa 'partnerima iz eu'? Potom, da li postoji odgovornost zbog 'loše formulacije' i ko je snosi?

Ne mislim ja da je vlast „namerno htela da izgubi“ da bi onda imala alibi za predaju Kosova i odustajanje od dalje borbe.
Ja pak mislim da je upravo o ovome reč.

Od samog početka, ova vlast je, po pitanju borbe za celovitost, bila neiskrena i nečasna. Da se razumemo predsednik DS-a (a i Srbije) je u Narodnoj Skupštini položio zakletvu koja počinje sa: ″Zaklinjem se da ću sve svoje snage posvetiti očuvanju suverenosti i celine teritorije Republike Srbije, uključujući i Kosovo i Metohiju kao njen sastavni deo,...". Međutim, taj isti funkcioner kasnije ulazi u koaliciju sa čovekom (Čanak Nenad) koji javno tvrdi da je 'Kosovo Srbija koliko i Madagaskar'?! Zatim, ukazom postavlja za ambasadora u Švajcarskoj, čoveka (Milan St. Protić) koji se nudi da potpiše nezavisnost Kosova?! Zatim za stubove spoljne politike proglašava glavne protagoniste nezavisnosti Kosova i zemlje koje su ga među prvima priznale?! Daje zeleno svetlo za Ahtisarijev Euleks?! Na svaki način, izmešta pitanje KiM iz Saveta Bezbednosti UN (gde imamo Rusiju kao saveznika)?!

Puno je primera 'neobjašnjive kooperativnosti' i nema tu nikakve časti.
Što se mene tiče, radi se o obmanjivanju naroda, kršenju Ustava i gaženju Zakletve. (najblaže rečeno!)
Preporuke:
0
0
31 utorak, 03 avgust 2010 11:24
Dr.Gonzo
Ali se, s razlogom, uvek nađe simpatija i za one časne gubitnike, koji su u nepovoljnim okolnostima dali sve od sebe, i koji su i u porazu, svojim otporom i svojim stradanjem, osvetlali obraz i osvetlili put.


Vidim da mnogi tumace da je g.Vukadinovic hteo da kaze da ja ova nasa vladajuca elita casni gubitnik. Ali ja tumacim da je upravo rekao suprotno. Citirana recenica stoji, ali Djordje nigde ne kaze da su Tadic&Co dali sve od sebe, pokazali otpor ili stradali. Cak ni tekst nije naslovljen ''Casni gubitnici'', vec ''Cast gubitnika''. Mozda ovo najbolje ilustruje sledeci pasus:

Ne mislim ja da je vlast „namerno htela da izgubi“ da bi onda imala alibi za predaju Kosova i odustajanje od dalje borbe. Daleko od toga. Ali i te kako sumnjam u to koliko su daleko u toj borbi spremni da idu. Nije nečasno izgubiti, pogotovo protiv nadmoćnijeg protivnika. (A ovo u Hagu, da ne zaboravimo, nije bilo sučeljavanje srpskih i albanskih argumenata, već odmeravanje snaga sa onim silama koje iza albanske secesije nedvosmisleno stoje.) Nečasno je ne pokušati pružiti otpor, a pogotovo je sramno u nasilju protiv sebe i svoje države dobrovoljno saučestvovati. I nečasno je očekivati da neko drugi, umesto tebe, vodi tvoju borbu. Nečasno je očekivati da se može boriti za Kosovo i Metohiju, a pri tome ostati u najboljim odnosima sa onima koji nam to Kosovo oduzimaju. A još je nečasnije pri tome očekivati da zbog nas i našeg Kosova pola sveta treba da pokvari svoje odnose sa najmoćnijom silom, a da nama ne padne ni dlaka s glave.


Pozdrav g.Vukadinovicu i ne zamerite ako sam Vas lose protumacio :)
Preporuke:
0
0
32 utorak, 03 avgust 2010 11:35
Vladimir
Djordje je potpuno u pravu, samo je zakljucak izostavljen.

Ne postoji metoda da se vodi uspesna politika dokle god su recidivi UDBE na vlasti. Dok se ne izdvoje iz drustva, otvore dosijea i rascisti sa bahatim rezimom(koji je upleten u sve vlade od '45-e)..dok se ne uradi lustracija..

A udbasima je vlast=zivot. Sta drugo znaju da rade, sem da bujaju birokratiju i uzivaju u moci.

I zapadni i istocni politicari samo konstatuju stanje i funkcionisu u skladu sa sopstvenim interesima.

Kaznjavace Srbiju dokle god se ne procisti od doticnih, ili nece biti udbe ili nece biti Srbije.

I nikakvo umiljavanje nece pomoci da se promeni bilo cije misljenje.

I nikakvi daaljnji potezi nece biti uspesni, dok se ne uradi pocetni, glavni potez..
Preporuke:
0
0
33 utorak, 03 avgust 2010 11:43
Cile
Gospodine Vukadinoviću, čemu ovo davanje alibija? Prvi put se apsolutno ne slažem sa Vama i razmišljam da li Vas je neka muka primorala na ovako nešto. Da se razumemo, svi mi jako dobro znamo koliko nas i na koje sve načine decenijama
pritiskaju i Britanci i Amerikanci, a i Kominterna svojevremeno, oko Kosmeta. I tu nema ništa novo. Ali, zašto izvlačiti tu temu iz SB-a i upućivati je na odlučivanje u UN kada SVI znamo da je to gubitnička kombinacija? Zašto pljunemo na ruski VETO u SB-u i pozovemo EULEKS na Kosmet? Zašto usvajamo deklaraciju o Srebrenici po diktatu EU a pričamo da je to naša inicijativa? Zašto godinama ne insistiramo na primeni nekih važnih članova iz rezolucije 1244 o našem vojnom prisustvu? Ili, zašto tako loše odradimo sve oko Ganića? Imao bih koliko hoćete ovih "zašto" koja nemaju svoje logične odgovore.

Ako ste političar od formata poput De Gola, onda na neke zahteve odgovarate odlukama Parlamenta, na neke pritiske referendumima, ne odlučujete SAMI ili u uskom krugu prijatelja savetnika... Ne možete da izjavite da ste vi, kao predsednik, nešto odlučili bez obzira što znate da to ne podržava ogromna većina građana i da će to možda da se odrazi na sledećim izborima! Zašto - zato što, kao predsednički kandidat o tome niste slovo prozborili u izbornoj kampanji! Ne smete, kao predsednik, govoriti da smo mi za EU bez obzira šta se dešavalo... onda priča o "crvenoj liniji" koju smo zacrtali postaje smešna!

Dragi gospodine Vukadinoviću, za interese zemlje koju zastupate morate okupiti najbolji tim, osluškivati i proveravati volju birača, nalaziti saveznike - a ima ih, sarađivati sa zemljama koje vam pružaju ruku i ulaziti u razumne sukobe sa moćnicima oko vas. Tako će vas sigurno više poštovati! Oni nose štap, šargarepu niko od nas decenijama nije video.
Preporuke:
0
0
34 utorak, 03 avgust 2010 12:01
Jasna Simonović
The winner takes it all, the loser standing small...(ABBA)...Meni ovaj tekst otprilike liči na preslišavanje, a pobednik-gubitnik je "večna" tema, pa može da traje beskonačno,a do tada e ni od časti ne može živeti...odavno časni imaju novac u džepu...

"Mi smo se odlučili za montažnu državu umesto države sa jakim temeljima i uz taj izbor ne možemo reći - iznenađeni smo što nam se država ljulja i ruši.Isto važi i za gubitnike u vlasti"...

Možda je najbolje da se obratimo Arhivi Beograda za početak!? (jer od PK Beograda nema vajde!)...

Jer projekat montažna država ne postoji ni u medjunarodnom ni u globalnom pravu...koliko znam postoje samo montažne kuće...a njih može da oduva i vetar a kamoli oluja...
Preporuke:
0
0
35 utorak, 03 avgust 2010 12:07
Branko S.
Svima nam je jasno da je MSP samo institucija koja
radi po diktatu moćnika, i svima nam je jasno da se ne radi o pravu i pravdi. Zar celih 17 godina ne gledamo šta radi klonirana ispostava za ratne zločine?
Sasvim drugo je pitanje kakva je (ali zaista) bila namera Srbije, odnosno, vlasti u Srbiji, kada se obraćala ovom sudu. Sada dolazimo do relevantne teme: Šta smo uradili, a šta nismo, za odbranu teritorijalne celovitosti,i egzistencije naroda (što je još važnije)?
Potpuno sam ubeđen da je ceo manevar bilo samo puko kupovanje vremena (čitaj:ostanka na vlasti)
o čemu dovoljno govori i sastav "ekspertskog tima" kao i ceo njihov amaterski nastup. Ako o najvažnijim pitanjima države i naroda nije potreban konsenzus i nisu potrebni najbolji ljudi u zemlji i van nje...Pa kada će?
Morali bi se prvo setiti kako su "demokratske snage" došle na vlast u Srbiji (pod kojim uslovima?). Kako su im sadašnji koalicioni, a nekad ljuti partneri (SPS) "organizovali izbore"...Da li se neko seća Dragana Tomića iz Jugopetrola? Onaj drugi (iz Simpa) još uvek je glavni "s' juga". Zašto nismo podneli tužbe protiv secesionista (važilo je isto međunarodno pravo)? Zašto smo odustali od tužbi za bezočnu agresiju 1999.godine ? Zašto nismo tražili sprovođenje (povratak policije i vojske na KiM)Rezolucije 1244 ? Zašto smo sopstveni narod obmanjivali akcijama i brzim ulaskom u EU?
Sada je na delu "izlazna strategija" da niko (iz vlasti) nije kriv, jednostavno, viša sila je u pitanju. Čak se i Jeremić trudio, a Tadic bio u sedištu UN, i sve ih "oštro" prekorio... Istovremeno LDP (i bivši Vuk), otvoreno i protivustavno zagovaraju priznavanje Kosova, a da niko ne sme ni žuti karton da im pokaže...
Kasno Tadić na Kosovo stiže, ako je uopšte i imao takvu nameru, a nisam primetio ni da je Koštunica o tome "bio obavešten"...
U ovom trenutku nam preostaje samo pamet. Treba nam "Prelazni sporazum o nadgledanoj autonomiji". Ubediti Evropu da produži svoje nadgledanje do, recimo, 2020...
Preporuke:
0
0
36 utorak, 03 avgust 2010 12:31
Peter RV
Pjesnicki receno :
"Razumno je, u principu, želeti da se održe dobri odnosi sa najvećim svetskim silama, kao što to kaže predsednik Tadić, ali ne možemo očekivati da ne samo Rusi i Kinezi, nego i jedan Egipat, Libija, Argentina, Meksiko, Nigerija ili Južnoafrička Republika, odolevaju pritiscima i kvare odnose sa SAD, a da mi sa tim istim Amerikancima i dalje budemo u savršenim odnosima"

Sto sad Tadic prica,to je neki odstatak titoisticke iluzije, da smo mi na celu nekakvih 'nesvrstanih moralnih snaga', koje ce nemocne drzave slijedit bez obzira da se konfiguracija snaga u svijetu odavno promijenila. Broz je bio izkoristio (mora se priznat-vjesto) jednu jedinstvenu situaciju koja nema veze sa sadasnjoscu i koja se vise nece ponovit. Ali, davljenik se drzi i za slamku. A davljenik, Tadic jeste. Tuzno ga je posmatrat i sa tacke gledista protivnika.
On i njegovo DS drustvo, uz klicanje orkestriranih medija, doveli su ovu drzavu u cor-sokak. Starim absurdima kao ' I EZ ,i Kosovo' oni sad dodaju jos jedan novi 'I posto-poto prijateljstvo sa Amerikom ,i borba protiv njenih interesa'.
Preporuke:
0
0
37 utorak, 03 avgust 2010 12:41
srdjan conic
Djordje je uvek stvari nazivao pravim imenima. U ovom slucaju da li zbog cinjenica da je pitanje KIM nacionalno pitanje oko koga se ne smemo deliti on govori o casti gubitnika. Ali kada govorimo o KIM podrazumeva se da samo castan covek moze biti hrabar. A da li je nasa politicka elita casna. Oni svoju cast a time i hrabrost pokazuju samo kada su u opoziciji. To najbolje pokazuje primer Ivice Dacica koji se brzo ucutao kao sto danas jalovo govore najveci promeoteri vizije da evropa nema alternativu Toma i Vucic dok Kostunica tek kada nema nikakvu odgovornost stvari naziva pravim imenima. Kako onda ocekivati od naroda koji se kako to Djordje kaze nije previse dvoumio oko danasnje strategije za odbrnu KIM da se ponasa drugacije. Dakle ovde nije pitanje casti vec hrabrosti. Za nas kada je u pitanju KIM nema casnog poraza znaci nema casnih gubitnika. Ako prodamo Kosovo prodali smo sebe vise necemo postojati. Potreban nam je zbog toga novi nacin ponsanja potrebna nam je hrabrost da stvari nazovemo pravim imenima potrebna nam je hrabrost da se danas ponasamo kao recimo Izrael i Jevereji. Ali ko danas ima hrabrosti da u okupiranoj zemlji prica o slobodi.
Preporuke:
0
0
38 utorak, 03 avgust 2010 12:52
Teofilo Stivenson
G. Vukadinoviću, ne slažem se sa Vama, ali to je manje važno. Želeo bih ipak da Vam postavim jedno pitanje. Odgovor će verovatno i Vama i meni pružiti bar ideju o fundamentalnoj razlici između Koštuničine politike i Tadićeve vlasti.

Koštunica, koliko god da je kriv za popuštanje pred stranim faktorom, jeste i čovek koji je o američkom uređenju države pisao i sa istorijskog i sa naučnoistraživačkog stanovišta. Zna čovek šta država jeste, a zna i šta nije. Više zna od Tadića, Jeremića, Basare, Jovanovića, Ostojića. Interesantno je da je taj isti, nespretni i profesorski nesnalažljiv VK prvi u dugoj i nesrećnoj istoriji Srba u dvadesetom veku predao vlast mirnim putem. Sećate li se Tadićevih pretnji kroz stisnute zube posle poslednjih izbora, kao i marifetluka (medijskih, političkih i slično) kojima se vlast bavila provlačeći rešenja za Kosovo, braneći Crnu Goru i Vojvodinu, trujući odnose u srpskim medijima i pravosuđu i mešajući se u odnose među episkopima, tolerišući nered u Raškoj.

Tolerancija i razumevanje koje ste pre godinu dve pokazivali prema Danasu (link na ovom sajtu, recimo), Vama služi na čast. Završilo se više nego opravdanom tužbom, jer sve ima granicu, pa valjda i Vaše strpljenje. Tipujem (u stvari potpuno sam siguran) da ćete se sa većinom nezadovoljnih komentatora ovog teksta složiti daleko pre nego sa malim brojem nas koji smo o Danasu i srodnim medijskim ekspoziturama pisali sa sumnjom pre pet, deset ili dvadesetak godina. To ne znači da je iko od nas pametniji, obrazovaniji, pa čak ni da imamo bolju moć anticipacije, niti da smo, sa druge strane, paranoidniji, oprezniji u odnosu na drugu Srbiju. Daleko bilo. To znači samo da je za Srbe bolje da što brže izgube strpljenje. Jer vremena za čekanje nema.

Dogorelo je do nokata, g. Vukadinoviću. Nema časti, morala, hrabrosti. Prvi korak ka izlečenju biće jedino dijagnoza. Zatim neuvijen, otvoren razgovor. A onda ni lek nije daleko.
Preporuke:
0
0
39 utorak, 03 avgust 2010 14:26
aleksandar
Kao i uvek, odlično Vukadinoviću.
DŽaba se trvemo između sebe, ko god da dođe na čuvenu "vlast" u Srbiji, suočio bi se sa nerešivom jednačinom. Jednostavno, nema dovoljno dobrog poteza koji bi bilo ko mogao da povuče u ovom trenutku.
Realno, Rusija je daleko. Čak i takva izmenjena, putinovska kakva sada jeste, ona nije spremna da u potpunosti i bez ostatka podrži Srbiju, nije spremna da se konfrontira sa zapadom, nismo joj dovoljno "u interesu" da nas proglasi za svoju interesnu sferu, i da zapreti da će svim, uključujući i vojnim sredstvima ako zatreba braniti naša prava. Ta vremena su davno prošla.
Sa druge strane Imperija zla, Podli Albion i njihovi zapadni prirepci su doneli strateške i dugoročne odluke na Balkanu, i za veoma dug period definisali ko su im "saveznici" ovde čije će interese po svaku cenu da brane (Albanci i Muslimani), a ko su "zli momci" (Srbi uvek i svuda,bili "demokrate" ili "nedemokrate")čiji će interesi i prava biti gaženi radi zadovoljenja njihovih "saveznika".
U takvoj situaciji nama jedino preostaje da se primirimo, da ližemo rane, da jačamo zemlju i narod, pomažemo naš narod u okolnim potpuno neprijateljskim državama koliko god možemo, da nikada ne priznamo sami "kosovu" - da držimo to pitanje otvorenim, da ni po koju cenu ne pomažemo gašenje Srpske i da čekamo neku krupniju geopolitičku promenu. Trajaće dugo, ali nema druge.
Po pitanju KiM, potpuno zamrznuti to pitanje, ne prihvatati nijedan "dobronamerni savet" Eu i čekati.
Naravno, ako nas zapad šutira, ne moramo i sami sebe da šutiramo. U tom smislu je Vukadinović sjajno istakao nebulozno "usvajanje deklaracije o Srebrenici", statut "vojvodine", nacionalne savete, a ja bih dodao i maloumno insistiranje na "dobrosusedskim odnosima" sa našim arhineprijateljima - državnim politikama Hrvatske, Albanije, Slovenije, Duklje, Turske i Silajdžićevom i Komšićevom tvorevinom.
To su zaista opravdane zamerke koje idu u raboš ove "vlasti" i koje ih sa pravom teško terete.
Za KiM nisu krivi.
Preporuke:
0
0
40 utorak, 03 avgust 2010 14:27
BB jedan
I Koštunica i Đinđić i Tadić su postpetooktobarski političari a mi još uvek ne znamo šta se zapravo desilo petog oktobra, ni "ko ga je desio" ni sa kojim krajnjim ciljem. Imaju li ti postpetooktobarci uopšte neki manevarski prostor? Ili treba verovati da "Igra senki" nije postojala.
Preporuke:
0
0
41 utorak, 03 avgust 2010 14:40
Sergej Bulajić
To da sadašnji režim sve ovo nije uradio po nalogu njihovih zapadnih prijatelja, kladioničarski izraženo u kvotama bi bilo ovako:
U dogovoru i po nalogu zapadnih mentora 1,10
Bez ikakvog naloga i dogovora sa zapadom 1000,00
Istorija će pokazati, a ja znam koliko je ovaj režim (briga) za Srbe na KiM i za KiM.
Preporuke:
0
0
42 utorak, 03 avgust 2010 14:43
hiperborejac
ne-osvetoljubiv i ne-ciničan tekst
preovlađuje blagi prezir i rezignacija
nije netačan tekst
ja sam još i gore raspoložen.. samo sam nesposoban da se izrazim
Preporuke:
0
0
43 utorak, 03 avgust 2010 15:03
Vladan Nenadić
Poštovani Đ. Vukadinović je nekoliko puta na ovim stranicama pokušavao da tekstovima na sportske teme relaksira čitaoce i doprinese da oni na drugačiji način posmatraju aktuelna društvena zbivanja u Srbiji. Ponesen time, pokušaću da na isti način kažem ponešto o temi časnog poraza na sportskom terenu. Uostalom, ne kaže se slučajno da svi ljubitelji sporta (ili fudbala) u Srbiji smatraju da znaju više od aktuelnog selektora

Dakle, ne može biti častan poraz ako:

naš trener ima samo lepe reči o protivničkoj ekipi, a svoje igrače skoro da i ne pominje,

naš trener javno izjavljuje da nećemo igrati ofanzivno na domaćem terenu, a da nam to tek ne pada na pamet kada igramo u gostima,

naš trener javno govori da nam je prvenstvo loše i da će sve biti bolje kada jednog dana zaigramo u nekoj od evropskih liga (iako tamošnjim zvaničnicima ne pada na pamet da nas pozovu),

naš trener dozvoljava da mu drugi treneri i stručnjaci sastavljaju tim,

trenera i glavnog veznog igrača (inače mladog po godinama) neprestano optužuju za manjak odanosti klubu,

glavni odbrambeni igrač javno izjavljuje da bi bilo bolje kada bi svi skinuli dresove sopstvene ekipe i obukli dresove protivničke ekipe,

među rezervama na klupi imamo igrače koji smatraju da je klub loš, uprava nesposobna, a tim sastavljen od neznalica. Po njihovom mišljenju sve bi bilo bolje kada ne bi ni igrali utakmicu i kada bi je predali bez borbe, ne rezultatom 3:0, već 10,15 ili više prema nula. Ili, možda, kada bi priznali da nikada nismo ni znali da igramo fudbal. Ili, kada bi kod nas bilo zabranjeno da se igra fudbal,

je zadnji vezni igrač, koji bi po svojoj ulozi trebalo da bude spona između odbrane i napada, za vreme prelaznog roka govorio na jedan način o klubu u koji dolazi, a sada je naprasno sve zaboravio i tvrdi nešto sasvim drugo. Kako je svojevremeno govorio o nekadašnjem treneru, odnosno kako sada govori o aktuelnom treneru da ne pominjemo,
Preporuke:
0
0
44 utorak, 03 avgust 2010 15:12
Vladan Nenadić, drugi deo
jedan od napadača, koji je već deset godina u prvom timu obećava iz godine u godinu da će biti bolje, da će početi da daje golove, da ekipa samo što nije osvojila titulu itd. Retke kritike stručnjaka i novinara koji ukazuju na to da se radi o folirantu koga zanima samo sopstvena karijera ne uspevaju da se probiju do javnosti,

prva rezerva, za koju mnogi smatraju da nezasluženo sedi na klupi, izjavljuje da ne bi ništa menjao u taktici i da bi sve bilo bolje samo kada bi on igrao,

veterana koji je donedavno bio jedan od nosilaca igre svi optužuju zato što tim igra loše, iako on nije ni blizu, ne klupe za rezervne igrače, već ni terena na kome trenira prvi tim (kao da je igrač koga uopšte nema na terenu zaslužan zato što tim igra slabo!),

ako novinari koji prate domaće prvenstvo ulizički i udvorički pišu o kvalitetu naše lige, trenera i igrača i ne usuđuju se da ih podvrgnu zasluženoj kritici,

ako publika po inerciji dolazi na stadion da tamo utuče sat-dva vremena, bez namere da glasnim zvižducima i protestima natera igrače da igraju bolje ili da otera iz kluba sve njih zajedno, i upravu i trenera i igrače. Još bolje bi bilo kada bi se publika založila za to da za klub zaigraju mladi igrači željni afimracije,

i tako dalje, i tako dalje...


A sada malo ozbiljnije o časnom porazu na sportskom polju. Verovatno da će se neki ljubitelji sporta među čitaocima NSPM-a setiti i drugih primera, ali meni na pamet prvo pada finale košarkaškog turnira na Olimpijskim igrama u Atlanti 1996. Sa jedne strane O Nil, Barkli, Robinson, Pipen i ostali, a sa druge Divac, Đorđević, Savić, Paspalj, Danilović i ostali. Jesmo izgubili sa 95:69, ali se nismo obrukali. Štaviše, u prvom poluvremenu naterali smo skupo plaćene NBA zvezde da se poprilično oznoje, a američke komentatore da se u čudu pitaju šta se to događa.

To se, po meni, zove častan poraz, a sve drugo je običan marketing.
Preporuke:
0
0
45 utorak, 03 avgust 2010 15:13
Isidora S.
Mislim da je Đorđe Vukadinović pravilno uočio političku logiku najnovijih događanja. Pošteno, objektivno i nepristrasno (i neostrašćeno!) u isti mah je podsetio i na najteže grehe ove vlasti (Srebrenica, statut Vojvodine, dilema oko Republike Srpske), i ukazao da, međutim, to nije razlog da se osuđuju zbog mišljenja MSP. I Miloševića su svi mrzeli onda kada je to najmanje zasluživao. Setimo se njegovog poslednjeg "proročkog" i istorijskog govora, i koliko se kasnije pokazao kao istinit. Druga je stvar, naravno, što su i ovi, baš kao i Milošević tada, raznim svojim političkim greškama i postupcima tome zaista i doprineli. Ali to ipak nije ni razlog ni opravdanje za neku vrstu iracionalne mržnje i optužbi koje provejavaju ovih dana. A još manje za spinovanje i politički marketing već potrošenih i već viđenih - i nikako nevinih! - političkih grupacija. Ima dakle, nečeg u najmanju ruku i u najboljem slučaju nečasnog u tome da se u ovim trenucima pokušavaju sakupiti nekakvi sitni stranacki poeni na kosovskoj stvari...Kao pravnik mogu da kažem i potvrdim ovde da pitanje pred MSP - obzirom na srpske okolnosti - jeste bilo adekvatno formulisano, odnosno, tacnije, da bi svaka druga formulacija bila daleko katastrofalnija, rizičnija i opasnija po nas. Mogu da kazem i da je predlog teksta Rezolucije takodje mudro srocen, barem ovaj koji smo videli. Ukoliko se ne bude menjao! Da smo podneli tuzbu sasvim izvesno je da bismo izgubili. I tu je Đorđe u pravu - sećamo li se da je neko bio hrabar i hteo da ucini nesto vise?!? Nije! Ni od političara a bogami ni narod se nešto preterano nije uzbuđivao ili vršio pritisak da bude više i drugačije. Znači, u okviru onog što je većina želela za Kosovo - ucinjeno je, makar za sada, prakticno sve sto je moglo da se ucini. E, sad videćemo dalje!
Preporuke:
0
0
46 utorak, 03 avgust 2010 15:29
4988888
Autogolovi su retkost,ali kada se dogode nako im se ipak raduje.Tako i ja sada.
Preporuke:
0
0
47 utorak, 03 avgust 2010 16:10
Zapadni Covek
Pa zar normalan covek ne zna sta ga ceka ako ide mecki na rupu?
Zar presuda nije mogla da se predvidi? Pa mogla je, i nemoj neko da mi kaze da "casni" borci za Kosovo nisu znali. Ne moze se lazima daleko stici, u lazi su kratke noge.Sve je isplanirano i odvija se po planu.Izvlaci se Kosovo od mogucnosti da Rusija bilo sta ucini, i to je to.
Koji perspektivni politicari, ili ako jesu, tesko Srbima!
Preporuke:
0
0
48 utorak, 03 avgust 2010 16:23
Zoran Popović
Iskreno, lepo je biti tolerantan, još bolje istinoljubiv, ali najbolje kad uz sve ovo imate i razum. Naravno da je svaka odluka MSP prevashodno političkog karaktera, koji odražava odnos moći u SB OUN. Iz ove činjenice proizilaze svi zaključci koje su moji prethodnici poprilično dobro naveli.

Ustavni Sud RS, ili bilo koji drugi, je takođe odraz političke moći u Srbiji. Pa zar treba očekivati pravdu, ako do pravde nemožemo doći u sopstvenoj zemlji? Koliko tužbi iz Srbije se sprema da krene put Strazbura? Naš odnos prema pravdi je ponajmanje dvoličan.

Ne, nisam tolerantan i nemogu da proglasim za čast, nečast. Izvor sveopšteg našeg gubitka je gubitak časti i dostojanstva u sopstvenoj državi. Toliko da se zapitamo; da li je naša Srbija?
Preporuke:
0
0
49 utorak, 03 avgust 2010 16:48
Dalibor Panajotović
Jučer je prezident Tadić posetio Jabuku kraj Pančeva. Na objektivnom portalu domaće novine Blic objavljena je fotografija oznojanog prezidenta košunja natopljena znojom. Postaviću svima nama pitanje koga u Srbiji Srbija još uvek interesuje? Većina trči za benefitima dok im prezident sa preduzećem marljivo radi, a ambasadori američke i engleske još uvek ispuštaju ove vetrove na padinama iznad železničke stanice.
Preporuke:
0
0
50 utorak, 03 avgust 2010 16:53
The Tao of Groove
Ne slazem se sa iznetim. Boris Tadic i njegovi amateri su zasluzili najvecu kaznu zbog nepostivannja Ustava Republike Srbije. Amnestirati ustavni kriminal je necasno prema sirotinji koja je ogranicena na goli osptanak.
Preporuke:
0
0
51 utorak, 03 avgust 2010 17:34
Biljana Nikolić@Isidora S.
U Vašem komentaru meni je ključna i ŽALOSNA istina - a bogami ni narod se nešto preterano nije uzbuđivao ili vršio pritisak da bude više i drugačije. Znači, u okviru onog što je većina želela za Kosovo...
Po meni MORALO SE I VIŠE ŽELETI I VIŠE UČINITI, i to nema veze sa politikanstvom već sa mojim osećajem kako bi moja država i vlada trebalo da brani moju kuću, ma gde ona u Srbiji bila. Jeste li videli kako se Trivan, Tabaković i Nikolić pozdravljaju sa Tadićem u Skupštini pred glasanje?! Svi srećni i zadovoljni. Zavšili posao i idu dalje - u nove "časne gubitke i poraze"?
Preporuke:
0
0
52 utorak, 03 avgust 2010 18:04
Branislav Zekic Zeka
...ne mogu ni sada da prihvatim kako su Tadic i Jeremic „izgubili” ili „izdali Kosovo” zbog nepovoljne presude, odnosno „savetodavnog mišljenja” Medunarodnog suda pravde.

A ja opet ne mogu da prihvatim da niko nije kriv za sve ovo sto nas je snaslo i sve ono sto ce nas tek snaci, ne samo u vezi Kosova, zbog stetocinske politike Slobodana Milosevica i Borisa Tadica. Pokojni predsednik Srbije Slobodan Milosevic izgubio je Kosovo "svim ratnim srestvima", valjda to nije sporno. A predsednik Demokratske stranke (Clan 115 Ustava Srbije), iako protivustavno obavljajuci duznost predsednika republike, Kosovo je izgubio "svim diplomatskim i pravnim sretstvima". Kako? Pa tako sto je na diplomatskom planu napravio nekoliko zaista zaprepastujuce pogubnih poteza. Ja cu se ovom prilikom osvrnuti samo na jedan od presudnih. Jesu li nam Rusi javno obecali da ce braniti interese Srbije na Savetu bezbednosti UN, ako bude potrebno i vetom? Jesu li ili nisu? Jesu. Pa zasto je predsednik Demokratske stranke odlucio da prihvati nepovratni ulazak Euleksa na Kosovo i sprovodjenje Ahtisarijevog plana? Pitanje je koje se retko cuje!
Preporuke:
0
0
53 utorak, 03 avgust 2010 18:21
Peter RV@aleksandar
Opet se insistira da je Rusija 'daleko', slusajte @Aleksandra :

"Realno, Rusija je daleko. Čak i takva izmenjena, putinovska kakva sada jeste, ona nije spremna da u potpunosti i bez ostatka podrži Srbiju, nije spremna da se konfrontira sa zapadom, nismo joj dovoljno "u interesu" da nas proglasi za svoju interesnu sferu, i da zapreti da će svim, uključujući i vojnim sredstvima ako zatreba braniti naša prava. Ta vremena su davno prošla."

Sto je znacajno u ovome komentaru je, da se covjek ne pita kad se nasa vlada obratila Rusiji za zastitu srpskih interesa. (odgovor : nikad, ona je uvijek racunala na "bez-alternativnu" EZ).
Drugo, "putinovska" Rusija nam je ponudila stratesku saradnju pred zadnjim izborima ( Putin, licno) da je bila oholno odbacena od nasih euro-atlantista (nezvanicno, kao 'azijatska').
Sad Aleksandar zahtijeva da se Rusija "spremno u u potpunosti" angazira za jednu srpsku vladu koja strastno voli da Rusija bude 'daleko'. Sto on ustvari kaze je da, ako Rusi nijesu spremni da budu "veci Srbi od Srba", vrijeme za savez sa njom je "odavno proslo". Od Rusije dakle treba ocekivat rat sa Amerikom zbog Kosova i RS, inace, nasa ljubav i srce pripadaju Briselu. 'Realno' Aleksandre?
Nijeste mogli bit jasniji.
Preporuke:
0
0
54 utorak, 03 avgust 2010 18:27
Milena Matić
Reče lepo Grunf: "Ako želiš pobijediti, nesmiješ izgubiti!".
Preporuke:
0
0
55 utorak, 03 avgust 2010 18:46
Obrenovic Vladimir
gospodine Vukadinovicu, ja vas izuzetno cenim kao strucnjaka odnosno analiticara, medjutim netreba ovoj vladi davati nikakav alibi. kako je ovde jedan citalac napomenuo, mi stojimo tik pored provalije. brutalno gazenje svih prava Srbije i srpskog naroda, nema zapravo drzave (postali smo srbijanska palanka odnosno pasaluk),nema granica, nema vojske, nema privrednog preporoda, svakog dana se vrsi genocid nad srpskim jezikom i kulturom! nema radnih mesta, ma koliko se god mi saginjali, za uzvrat nema absolutno nista! nema bojim se ni elite koja razmislja slobodno, nezavisno i drzavotvorno. Gosp. Vukadinovicu, sada je vreme za velika dela, sada jedna nacija (i njeni sinovi i kceri)pokazuje pravu snagu i velicinu, to jeste sada kako stojimo pred ambisom i rusevinama treba da se pogledamo svi u oci i zapitati se: "imamo li snage da se uzdignemo, konsolidujemo i regenerisemo kao nacija?" Sada treba otvoriti srpsko pitanje, i otvoreno i najglasnije pitati Zapad (Ivica Dacic je govorio o tome), a zasto je to Srbija problem, kakva se to politika vodi, zar ona iz pocetka dvadesetog veka "SERBIEN MUSS STERBEN"? namem ja nista protiv kada Boris Tadic kaze da treba da imamo najbolje odnose sa zapadnim silama (voleo bih da je tako), ali ondah neka izvoli, i neka uspostavi vec jednom te dobre odnose sa zapadom! Kaze da EU nema alternativu, pa neka nam decidirano kaze kako izgleda ta alternativa koju nam pruza EU? Uvek ima alternative u zivotu, znamo da voda i narod uvek pronadju put, i ja cvrsto verujem u to! Zato gosp. Vukadinovicu, budite vi sa vasim kolegama prvi, pa izradite valjanu alternativu, vi za to imate potencijala, u to sam siguran, a ja sam prvi koj ce vas pratiti, evo prvi sam spreman da radim sa vama, dok ne svanu bolji dani srpskom narodu! Imam jedan predlog gosp. Vukadinovicu, treba organizovati odnosno pokrenuti siroku akciju, koja bi izgledala tako, da se pozove javnost, studenti, intelektualci, svaki seljak i gradjanin, da ucestvuju u stvaranju nove ALTERNATIVE.
Preporuke:
0
0
56 utorak, 03 avgust 2010 21:22
Cernisevski
@ Mile Bre 1
Gde je tu logika da se Srbija brani bez jake poleđine?Sa kim je Srbija razvila snažne odnose, da bi se taj svojski zauzeo za nju?

- da se nadovezem : kada je Srbija uopste _pokusala da razvije takve odnose ? Nikada. I ni sa kim. A tu je sustina. Realno moze da se kaze sledece: sve i da su sve srpske vlade od Milosevica na ovamo imale samo najbolje namere, mi sami ovu bitku protiv takvog neprijatelja nismo mogli da dobijemo. A ako pri tome u stvari i zelite da se borite kao sto to ne zelimo mi, odbrana je naravno nemoguca.

Cime li smo mi to zaneseni - nekom "nezavisnocu" u jednom kratkom istorijskom periodu - pa i dalje mislimo da mozemo sami ili sta je u pitanju tesko je reci. Ova nasusna potreba za mocnim saveznikom nikada ovde nije sire dopra do svesti.

Medjutim sta je sada problem - to sto smo sebe (ne ovim pitanjem i "misljenjem" suda) doveli u tako tesku situaciju da vise resursa kojima bismo mogli uci i bilo koji strateski savez prakticno i nemamo. Manje-vise cela infrastruktura, "porodicno srebro", sve sa cim je drzava raspolagala i mogla eventulano da ponudi nekome ko bi se zaista zauzeo za nju - vise nije u nasim rukama. Mi smo je prodali (zapravo predali) nasim "zapadnim partnerima". Da nije NIS-a Rusi ne bi bilo vlasnici bukvalno nicega iole vrednog pomena. 2000-ite jos nije bilo kasno, najznacajniji resursi su jos uvek bili u nasim rukama. Sad zamislite da su Rusi ovde vlasnici samo 50% onoga cime sada gospodare nasi "partneri", i da im se pri tome kaze da je Srbija otvorena za uspostavljanje ruske vojne baze na svojoj teritoriji - to bi onda vec bila karta sa kojom bi moglo da se igra. Sada medjutim nemamo nista. I sada svaki strateski savez postaje manje-vise nemoguca misija, sve i da se zeli. A ne zeli.

Sta u ovakvoj situaciji ciniti osim nadati se naglom i totalnom sunovratu SAD i/ili EU - zaista se ne moze reci.
Preporuke:
0
0
57 utorak, 03 avgust 2010 22:16
Đorđe Vukadinović
Tema važna i očigledno tangira mnoge. I politički i emotivno. Mene takođe, što se, nadam se, moglo videti i po stilu i sadržaju mog teksta. Ovo je samo mali komentar na neke od komentara. Uzeo sam nasumično par reprezentativnih u jednom ili drugom smislu. Dakle, "dr. Gonzo", "Isidora S." i još neki su potpuno ispravno shvatili šta sam hteo da kažem. (I što sam, po mom mišljenju, više nego jasno i glasno rekao.) No, možda ipak nisam bio dovoljno jasan, ali moguće i da su neki komentatori tekst čitali sa viškom negativne energije i strasti. Sem kosovskih Albanaca i malobrojnih domaćih politikanata koji likuju, svi smo bili ogorčeni "presudom" MSP. Sada neki kažu da su "znali unapred", dopuštam da je tako, ali tvrdim da je i po međunarodnim diplomatskim krugovima do pred sam kraj figurirala verzija o neodređenom, "kompromisnom" rešenju i delimičnom uvažavanju stavova jedne i druge strane. E, ali onda je, izgleda, tamo neko malo "dodao gas", i dobili smo to što smo dobili. Ali budimo realni, niti nam je ta presuda "otela" Kosovo, niti bi nam ga neka drugačija "vratila". Ali jeste dodatno zakomplikovala život i odgovornost za to, razume se, pada na vladu i one koji su se za taj "pravni i diplomatski" put opredelili. I ja nikoga ne "amnestiram". Ja sam prema toj priči bio kritičan od početka, i zbog toga "zaradio" mnoštvo ličnih napada i uvreda. Ali, na žalost, ne možemo poreći da ni kod naroda ni, pogotovo, kod tzv. "elite" nije bilo naročite spremnosti da se učini nešto više. S druge strane, "Mirjana", najblaže rečeno, greši (ili šali) ako je u mom tekstu "videla" i "pročitala" izjednačavanje ove vlasti i Kneza Lazara. A greši i Svetislav Kostić. Uzgred rečeno, da je bilo na račun nekog drugog, mislim da komentar u kojem se na, u suštini, uvredljiv način "promišljaju" motivi koji su mene, a uz put i gospodina Antonića, naveli da pišem kako pišem ne bi ni trebalo da bude pušten. (Ja sam ovaj put malo "zloupotrebio" funkciju i lično insistirao da se on i "Mirjana" ipak objave.)
Preporuke:
0
0
58 utorak, 03 avgust 2010 23:20
Đorđe Vukadinović, drugi deo
Imalo bi se još ponešto reći povodom nekih "čitanja" i "učitavanja". Priča o "časti gubitnika" je podsećanje, poziv i opomena. Ali siguran sam da makar čitaoce NSPM (a i šire) ne moram ubeđivati u svoju iskrenost, dobre namere, poštenje i patriotizam. (Pamet je već relativna.) A uz to onda ide i kritičko i nepristrasno suđenje o SVAKOJ i SVAČIJOJ politici, a ne horsko duvanje u ove ili one partijske diple. Elem, ne očekujem od čitalaca NSPM slepo prihvatanje mojih razmišljanja i argumentacije (ponekad, kao što rekoh, ni sam nisam baš siguran ko je ko i šta je šta u ovoj našoj političkoj džungli, odnosno močvari), ali očekujem i molim da se ta razmišljanja makar "prime k znanju", tj. o njima bar malčice povede računa. A najmanje što sam mogao da očekujem jeste tendenciozno prekopavanje po, eventualnoj, "pozadini" mog pisanja. (To Vam, verujte gospodine Svetislave, niko i nigde ne bi objavio na svom "rođenom" sajtu.) Ali nema tu misterije. Jedina "pozadina" jeste to što tako mislim i što mi se, na osnovu svega što znam - a čini mi se da ne spadam baš među najneobaveštenije ljude u Srbiji - nešto čini ovako ili onako. Dakle, bez brige. Nikuda ne idem(o) i nigde ne skrećem(o). Naprotiv. Samo nemojte dozvoliti da vas opet mobilišu i da nam opet na isti način zamazuju oči kao 2000-te, pa i 2008. Zato, hajde da na ovo malo prostora zajednički razmislimo o sledećem. Znamo kakva je i kako je formirana ova vlast. Ali otkuda najednom toliko mnogo "odlučne" i "principijelne" kritike na račun vlasti čak i po "evroreformskim" medijima i naročito njima? Otkud toliko "evrofilstvo" kod SNS-a i otkud odjednom toliko prostora čak i za do juče proskribovani DSS? Da ne mislite možda da su se Danas, Blic i B92 najednom "osvestili"? Grde li Jeremića zato što im je "žao Kosova"? Ili je možda sve ovo samo "pokazna vežba" Tadiću šta ga čeka ukoliko do kraja ne legne na rudu? I ne doprinose li pojedini od vaših komentara ovde upravo tom scenariju? No, to je već tema za ozbiljno razmišljanje i duže pisanje.
Preporuke:
0
0
59 sreda, 04 avgust 2010 00:36
vlks
@Đorđe Vukadinović
Ništa ne boli više od laži.
Ova vlast nas je lagala 2 godine, pričala o diplomatskim "pobedama", ubeđivala u to da ćemo ući u EU sa Kosovom. Većina komentatora na ovom sajtu je imala sumnje, ispostavilo se opravdane, u tu vlast zbog niza njenih postupaka i ustupaka dok se istovremeno navodno borila diplomatskim putem za Kosovo. U međuvremenu stanje u kom se privreda Srbije nalazila je bivalo sve lošije, da bismo danas doživeli da čujemo da je prosečna plata u našoj zemlji jednaka sa onom u Albaniji. Svi smo mi sumnjali u taj MSP, ali smo opet normalno navijali za naše i nadali se u pobedu u koju su nas ubeđivali Tadić i Jeremić. Pored vizne liberalizacije moglo bi se reći da je traženje mišljenja MSP bio jedini uspeh ove vlasti. To se moglo reći do pre 2 nedelje. Onda je konačno došlo i to mišljenje na dnevni red. Predsednik nam dan ranije poručuje da ćemo "pobediti" i tako nam još dodatno podgreva nadanje da čovek zna o čemu priča i da će mišljenje ići nama na ruku. Onda u dva sata čitanja mišljenja su naša nadanja pala u vodu. Nada se pretvorila u očaj. Neko mora biti kriv. Čovek bi rekao neka tog Kosovo borićemo se ko i do sada(nikako) imamo prosečne plate od 500-600 evra, ulazak u EU nam je zagarantovan za par godina, dobićemo 1000 evra po akciji, privredni smo tigar na Balkanu, proizvodnja raste, valuta nam je stabilna. Međutim to ništa nije tako i onda ljudi čak i oni koji su do tada bili za EU bez alternative počinju da sumnjaju. Suočavaju se sa činjenicom da smo Kosovo prepustili(prodali) u ove dve godine za jedno veliko NIŠTA. Ljudi koji su glasali za Tadića 2008. godine nisu očekivali od njega da odbrani Kosovo, već da nas približi EU(što je u njihovim glavama značilo više novca). Tog novca nema. Vlast je pokazala svoju nesposobnost na svim poljima za ove dve godine i porazila svoje građane čiju je nadu u vezi kosovskog rešenja podgrevala. Sad se suočava sa gnevom i što se mene tiče neka se sama snalazi. Ja je sigurno neću amnestirati za neuspehe.
Preporuke:
0
0
60 sreda, 04 avgust 2010 01:47
Jedan pažljivi čitalac
Otkud toliko "evrofilstvo" kod SNS-a i otkud odjednom toliko prostora čak i za do juče proskribovani DSS? Da ne mislite možda da su se Danas, Blic i B92 najednom "osvestili"? Grde li Jeremića zato što im je "žao Kosova"? Ili je možda sve ovo samo "pokazna vežba" Tadiću šta ga čeka ukoliko do kraja ne legne na rudu? I ne doprinose li pojedini od vaših komentara ovde upravo tom scenariju? No, to je već tema za ozbiljno razmišljanje i duže pisanje.

Neka je i tako ("pokazna vežba()"), no, je li to naša najveća briga, je li to razlog da branimo BT, piara predsednika Srbije? Čime nas je to zadužio? Hoće li i nas slati na Brijune?
Gospodine Vukadinoviću, rekao bih da iz razloga prevelike brige da nekoga ne oštetite u svojoj oceni bivate nategnuto tolerantni, tj. pokušavate na svom "političkom kantaru" uravnotežiti, s jedne strane, kilogram mušmula i, s druge strane, teg og 3 kilograma?! U ovom slučaju, precenjujete mušmule.
Setite se Vašeg intervjua (ovde objavljenog)
"Očekujem lomove u DS"!
Precenili ste ih! Oni nemaju skrupule koje ste očekivali (i još uvek očekujete), a svaki njihov pojedinac zna, mnogo bolje od svih nas, da bi daleko više izgubio nego dobio (materijalno, a šta i im je drugo važno?) i zato tamo, među njima, nema ničeg drugog do jalovine!
Svojevremeno, tadašnji podpredsednik DS-a, Slobodan Gavrilović, nije dobio reč na sednici glavnog odbora te stranke jer se već u njenoj pripremi znalo za njegove stavove. U istom tom "Danasu", povodom toga, objavljen mu je članak "Šta sam hteo da kažem, a nije mi dopušteno".
Napominjem: S. Gavrilović je visoki funkcioner DS-a i direktor "Službenog glasnika Srbije" - danas! Kakav mehanizam?!
I šta će bolji pokazatelj moći jedne zahuktale mašinerije koja će, zaslugom sopstvene vladavine, na kraju biti jedina u Srbiji koja će još imati posla. Tek onda se možemo nadati lomovima u njoj! Pa, ni tada to neće biti zbog probuđene savesti, već zbog nedovoljnog plena!
Preporuke:
0
0
61 sreda, 04 avgust 2010 02:47
Ekrem
Za vlks

Novac zarađuje onaj koji radi. Teško da se prošenjem može nadati "povišici". Onaj ko proda sopstveni ponos i ko je spreman da da poslednju trunku digniteta za 1000 evra od "akcija", taj ne zaslužuje ništa, a po najmanje zaslužuje respekt. E vidite, onaj koji nije vreda respekta, njemu preostaje samo prezir. Izbori 2008. godine su protekli u znaku zastrašivanja, i tu je srpski narod pokazao koliko je zapravo kukavički. Za neke iole mudrije moglo bi se reći da su "sisali vesla". Za Srpski narod se može slobodno reći da se odao kolektivnoj prostituciji, onoj krajputaškoj. Dno dna. Šta se onda iščuđavate? Mnogo je dobro kako treba da bude, a na žalost tako kako treba da bude, na osnovu učinka, tako će i biti. Ne treba zaboraviti da je Enver Hodža umro odavno, i da Albanija ide uzlaznom putanjom. Albanci su respektabilni zapadni partner jer (1) znaju šta hoće i (2) ima ih dovoljno. Prosečna starost Srba u Srbiji je takva da se očekuje rapidan pad populacije kroz ne tako puno godina. Ostatak je neobrazovan, šupalj, ogrezao u korupciji, favorizuje negativnu selekciju. Ko normalan traži takve partnere? To mogu biti samo fetišisti i eksperimentatori. Kakva amnestija, meni na pamet pada samo amputacija, ali me brinu metastaze.
Preporuke:
0
0
62 sreda, 04 avgust 2010 03:03
saša r.
Ja ću opet ponoviti da su samo vojska, policija i obaveštajci časno nastupali u Srbiji tokom 1999. Imajući u vidu da nijedan američki pešak i oklopno vozilo nisu prešli na teritoriju Kosova do momenta kad je vojsci naređeno povlačenje, mogu mirne duše da napišem da su vrlo uspešno odradili taj rat. Sad bih se osvrnuo na komentar g-dina Vukadinovića. Mnogo štošta se meni nije dopalo tokom Koštuničine vladavine, ali sam ga i pored toga 2008. glasao, nadajući se da mu je više dosadilo tutorisanje i da će skupiti hrabrost da vodi ovu zemlju kako treba. Koliko vidim, Tadić je sada u vrlo sličnoj poziciji, s tim što je dozvolio da u više mahova bude grubo ponižen, čak i ismejan ( a i mi s njim ) od strane tih istih faktora. Tako to uvek biva u istoriji kada dolazak vladara podržava inostrani faktor. Ne mislim ovde samo na Tadića, već i na Koštunicu i Miloševića. Ne bih pogrešio kada bih dodao da su na sličan način dovedeni i Karađorđevići, s tom razlikom što su tada izmanipulisali Apisa da izvrši puč. Nisam više pametan šta nam je činiti, jer zemlja vrvi od stranih agentura, jako se lepo da videti da su ušli u sve najvitalnije institucije, a to su sudstvo, policija i vojska. Gledajući u poslednje vreme namrgođenog Tadića, gajim neku nadu da su mu se više smučili, kao i da je konačno uvideo sopstvene zablude. Čak bih ga i posle svega rado podržao, samo kad bi dao do znanja vrlo jasnim manevrom da mu je dosta tutorisanja i gaženja Srbije. Ako se odluči na ovu opciju, trebaće mu itekako pouzdani obaveštajci, vojnici i policajci, jer znamo kako su prošli prethodnici kad su poželeli da se oslobode okova. Druga Tadićeva opcija je da se okrene protiv sopstvenog naroda i obračuna sa svim patriotskim snagama u zemlji. Treća je neko balansiranje između ove dve opcije, posle koga će neminovno biti marginalizovan kao i Koštunica. Možda sve ovo što sam napisao deluje suludo i nelogično, ali to je neko moje viđenje.
Preporuke:
0
0
63 sreda, 04 avgust 2010 04:19
Svetislav Kostić
@ Đorđe Vukadinović! Za mene su daleko manje zlo packe od jednog velikana srpskog pera, a to ste vi vazda, nego da su ispravne moje predpostavke o ustupcima zbog mogućih pritisaka od strane režima. Kada su se već ne tako davno usudili atakovati i na Miroslava Lazanskog, ipak jednog doajena srpskog novinarstva.

Dakle, ne postoji više razlog da ne vjerujem u vaš iskreni pledoaje u odbrani Tadića i Jeremeića. Ali i razočaran. Jer upravo kada je Boris Tadić u pitanju, daleko manji riziko je da se pogreši u ocjeni Tadićevog djela i lika, ako se o njemu sve samo loše misli, nego kada ga se hvali ili pokazuje razumjevanje za Tadićeve nesrpske aktivnosti i grube omaške.

Tadićeva najgora i najopasnija okliznuća po svakoliki srpski nacion, to su ona sa predumišljanjem. Neka od njih i vi pomenuste. Za mene ona nose prevagu. Takva osoba na čelu jedne ugrožene nacije, prava je nesreća. Tadić zaslužuje strogoču, a ne njegovi kritičari.

A upravo vaš neočekivani pledoaje za Tadića i Jeremića, kakav uistinu ni jedan od njih ne zaslužuje, kumovo je mojoj ocjeni, s kojom nisam imao nikakvo zlo na umu. Već naprotiv razumjevanje kada se imaju u vidu uslovi u Srbiji pod kojima slobodno misleći publicisti moraju da istraju.
Preporuke:
0
0
64 sreda, 04 avgust 2010 04:28
Dragan
Naši gubitnici odavno nemaju čast. Dobro je neko primetio da su postali dežurni krivci onog trenutka kada su Kosovo i EU stavili prividno u istu ravan a u stvarnosti sve radili da se oslobode Kosova kao 'balasta' na putu u EU. To što je taj put put u nedođiju nimalo ih se nije doticalo i ne dotiče ih se jer je njima važno višedecenijsko putovanje u foteljama a ne cilj.
Narodu koji je spreman da u ime lažne koristi od EU pristane na amputaciju jedne ruke sa sličnim argumentima se sutra može odseći druga (Vojvodina) a zašto ne i Raška, Niš, Preševo, sve do pašaluka.

Naravno da su najveći krivci i dalje oni koji su ovu vlast instalirali i okupirali Kosovo i Metohiju ali to krivicu ove vlasti pred narodom ne čini ništa manjom i da je samo u nečinjenju onoga što se itekako moglo činiti u nedostatku argumenata sile.

Po istom kriterijumu možemo inače osloboditi svake krivice i Koštunicu i Miloševića. Međutim svi dobro znamo da su svi pravili greške, samo uvek je najveća greška onih koji je poslednji prave.
Toga ih ne može osloboditi niko a najmanje istorija.
Preporuke:
0
0
65 sreda, 04 avgust 2010 07:47
D. Kovačević
Odličan tekst.
Preporuke:
0
0
66 sreda, 04 avgust 2010 09:51
Jasna Simonović
Poštovani Đorđe Vukadinović

Iskrenost vaših komentara uz vaš tekst jeste za poštovanje...
Misim, medjutm da nije dobro što navodite ko je shvatio, a ko nije tekst...
Ne znači da neko nije shvatio tekst ako je pronikao izvan limita teksta ili se barem usudio da napravi link dalje od "tematskog dvorišta" ...
To je ako ništa drugo najplodnije tle barem za literarne ideje...ako ne za prave društveno-političke...

Za poštovanje je svaka kritika, a ponekad ljudi čak vide bolje od nas samih...I taj izgled ima svoju težinu, makar da se preispitmo da više činimo da ne damo takav dojam.
Ono što je najbitnije jeste razumeti, pa mislim da Kostića niste baš sasvim razumeli (letargija može biti opasna, ali joj se ne treba predavati, izvinie na ovom psihološkom upadu!)...A Mirjanu nisam našla u komentarima, čak ni kad sam tražila Lazara kroz komentare...možćda je moja greška, nemam vremena da tražim...

Lepo je što ste nam otkrili da na vašem sajtu imate mogućnost da intervenišete...Pa, kao vlasnik sajta koji je toliko daleko dogurao, vi valjda treba dobro da se pozabavite kontrolom imidža vašeg sajta..

Ne bi bilo loše da to češće radite jer se ponekad pojave zamerke komentatora koje su opravdane, čak materijalne prirode,a ostanu nerešene...

Takodje mislim da nije u redu da sebe ubrajate medju "najneobaveštenije ljude u Srbiji"...Šta smo onda mi?

Ali, nema veze, "scenario" pišemo svi...Odavno je Internet otvorio vrata svima...to barem svako može da shvati...(mada ne može svako da je Internet ušao kroz zatvorena vrata, niti da su sadržaji interneta na "autorsko izvol'te"...

Svidja mi se naslov vašeg teksta...(i gubitnik i pobednik treba da imaju čast)...Svaka čast...

ps Ako može, molim vas, intervenišite da objave moj člnak Alisa Ukoko zemlji Srbiji...Ne vidim zašto može anas da ga objavi, a nspm ne...(pogotovo št u dijamantidanas "in Hague")...
Hvala unapred...
Preporuke:
0
0
67 sreda, 04 avgust 2010 09:53
Krizimir Recesionović
Đorđe nemojte to doživljavati tako lično. Naši ljudi su veoma frustrirani i razočarani ponašanjem i stavom mnogih ljudi. Mnogi se boje da ćete i vi poći sličnim putem poput mnogih. Pogledajte samo ponašanje SNS-a. Obratite pažnju na ponašanje "zaštitnika građana" Saše Jankvića koji je, gle čuda postavljen na predlog DSS-a i koji je nedavno pripremio uputstvo, da on tako mudar objasni građanima ove zemlje, koje se reči smeju koristiti, a koje ne smeju. Pogledajte kako izveštava "Medijski javni servis EUropske Srbije".

Uostalom, vi ste ipak elita, a elita je po prirodi stvari sklona "kompradorstvu" - Srbija je školski primer. Ja lično ne sumnjam u vaše poštenje i smisao za patriotizam. Svako dobro.
Preporuke:
0
0
68 sreda, 04 avgust 2010 10:00
Konjec delo krasi
Čast gubitnika!?
Eufemizam.

Uvod u relativizciju odgovornosti.
Preporuke:
0
0
69 sreda, 04 avgust 2010 10:16
aleksandar
Za Petera RV.
Mislim da niste dobro protumačili ono što sam želeo da kažem.
A želeo sam da kažem da nažalost Albanci i Muslimani imaju iza sebe veliku silu koja je spremna za njih i da ratuje da bi obezbedila svoje pozicije i interese na Balkanu.
Rusija u ovom trenutku nije preterano zainteresovana za Balkan, sa njega je isterana, i nema nekih velikih planova da se na njega faktički i vrati u doglednoj budućnosti.
A to ne bi bilo nimalo jednostavno u ovom trenutku jer je Balkan posednut od NATO pakta.
U takvoj situaciji Srbija nema dobar potez, jer ni potencijalno nema raspoloživog jakog saveznika koji bi ozbiljno, pa čak i vojno branio njene interese (naravno i iz svojih ličnih interesa), bez obzira koja vlada bude u Srbiji.
O tome da Rusija nema nekih većih planova da se ovde osim verbalno umeša, jasno Vam svedoče smernice za budući rad ruskog Ministarstva spoljnih poslova, u kojima su Srbiji namenili bukvalno dve rečenice. Ove smernice su objavljene koliko se sećam i na sajtu NSPM-a. Ovo jasno govori o njihovoj zainteresovanosti ovde. Fokus njihovog interesovanja su neke druge teritorije, bliže njihovim granicama.
Mislio sam samo na to.
Inače, veliki sam rusofil pre svega u domenu kulture, volim tu veliku zemlju i nama bliski široki narod, da me ne bi ste pogrešno razumeli da imam nešto protiv Rusije.
Pozdrav Vama.
Preporuke:
0
0
70 sreda, 04 avgust 2010 10:58
Svetolik
Još davno, kao učenik srednje škole, „nadošao“ sam na devizu „priznati pravo stanje stvari najbolji je dokaz da ćeš krenuti napred“. Ako ovu devizu primenimo na srpske okolnosti, onda dodajem: uz mnogo muke, pa, ako treba, i žrtava. U svakom slučaju, sa manje žrtava nego ako ništa ne preduzmemo i pustimo da postojeće stanje teče i traje. U ovome slučaju, suština priznavanja pravog stanja stvari jeste priznanje (uviđanje) da Boris Tadić, u svojstvu Predsednika Srbije, sve radi svesno i sa jasnim ciljem na štetu Srba i Srbije. Dobar marketing, uz činjenice da su svi mediji pod kontrolom (oni koji nisu bili „poslušni“, kao Glas javnosti, doživeli su tešku i neograničenu torturu, pa su danas umireni: ako će da postoje moraju da ne postoje), i da su sve institucije direktno pod Tadićevom kontrolom i direktno u njegovoj funkciji, kod zarobljenog naroda stvara lažnu sliku da Boris Tadić vodi brigu o narodu i državi. Mnogi komentatori su istakli ono štetno što je Tadić uradio (Statut Vojvodine, Deklaracija o Srebrenici, nacionalni saveti, Istambulska deklaracija, svi resursi države dati tuđincima i neprijateljima...), a sve ovo nije slučajno izvedeno i nije izvedeno bez svesti o rezultatima ovih akcija. Da će Boris Tadić raditi ovako kako je uradio od novog izbora za Predsednika, i kako i danas radi, bilo je jasno i pre izbora i za vreme izbora. Druga je stvar što je mnogima lakše da ne veruju dejstvu gravitacione sile sve dok im, na primer, crep sa krova ne padne na glavu. Na naše glave se mnogo toga sručilo i, ako ništa ne preduzmemo, najpogubnija će biti činjenica da naši potomci, deca i unuci, neće imati svoju državu nego će živeti u tuđoj državi, i biti osuđeni na nestajanje.
Preporuke:
0
0
71 sreda, 04 avgust 2010 11:31
Mile Bre
Imajući potrebu, da se oglasim posle komentara autora, to nebi trebalo protumačiti na način da želim imati "poslednju"(kao Tadić u skupštini), već se osećam na neki način prozvanim."Prekopavajući" po pozadini kolumne (od strane komentatora) značilo bi samo IZNALAŽENjE dobronamernog opravdanja za autorov "ovakav" stav.Neulazeći u razloge ("pozadina" ili lično mišljenje) činjenica je da se člankom izazvala reakcija čitalaca, pa otuda i ovakvi komentari.Ako komentatori nisu razumeli u potpunosti poruku koju je želeo da uputi g.Đorđe Vukadinović, netreba im uzeti za zlonamerno.U pitanju je pre svega:koliko poseduju komentatori informacija, a drugo, ne nalazimo se svi na istom nivou obrazovanosti.Kako svako ima pravo na svoje mišljenje, nikako nebi trebalo zameriti komentatorima.Sve je to sporedno pa nije vredno rasprave.
No svi smo se složili oko bitnog.A to je:naša sadašnja elita, NIJE ZADOVOLjILA POTRBE SRBIJE I NARODA.Naprotiv, nanela je mnogo štete i unazadila položaj naroda i države, koja se (možemo slobodno reći), nalazila i nalazi u najnezavidnijem položaju od svih država u Evropi.
Kako je došlo do toga da je dato poverenje ovoj vladi?Moje lično mišljenje je da prilikom promocije stranaka (nemajući dovoljno prostora u medijima), stranke nisu imale mogućnost da iznesu u potpunosti svoje programe.Ako su prgrami i dopreli do "ušiju" birača, dali su to programi koji su oni želeli?Ne nalazeći za shodno da je trebalo razlikovati veće od manjeg zla, mnogi nisu izašli na izbore.Na sledećim izborima će(pretpostavljam) jednoj od velikih stanaka, parola biti:"i Evropa i KiM",a drugoj"Evropa(i vlast) po svaku cenu".Mogla bi se pojaviti i parola:"Svim Silama Spasiti Srbiju".Obzirom da ne "sedim na izvoru informacija",moje mišljenje nije relavantno.Na autorov poziv da se iskoristi ovo malo prostora za iznalaženje rešenja i načina za budućnost Srbije,moj predlog bi bio da učinimo sve što nam je u moći da se pokrenu i oni birači koji nisu izlazili na izbore.Veće i manje zlo!
Preporuke:
0
0
72 sreda, 04 avgust 2010 12:32
Peter RV
@Sasa R. kaze :

"Tako to uvek biva u istoriji kada dolazak vladara podržava inostrani faktor. Ne mislim ovde samo na Tadića, već i na Koštunicu i Miloševića."

".. i Milosevica"?

Stvarno sam radoznao da saznam ko je bio taj "strani faktor" koji je podrzavao Milosevica.
Radi li se o nekoj tajnoj organizaciji punih para
(Masoni,Fasisti,Komunisti,Oligarsi, Arapski Sheici ili jedna djavolska kombinacija od svih ovih?).
Preporuke:
0
0
73 sreda, 04 avgust 2010 12:50
Molder
Za mene postoji samo jedno pitanje. Kojem ce se Srbi privoleti carstvu? Carstvu nebeskome ili carstvu zemaljskome? Iako deluje da nije sve tako jednostavno...jeste.
Preporuke:
0
0
74 sreda, 04 avgust 2010 12:52
Mićko
MOŽDA JE TUŽBA IPAK IMALA SMISLA

1. Kakvo pitanje, takav odgovor. Da smo ih ozbiljnije pitali (da smo tužili) oni bi se ozbiljnije odgovorom i bavili. Ozbiljnost radnje povlači za sobom veću odgovornost za njen rezultat. A odgovornost tera da se stavi prst na čelo. Ako bi sudije i u slučaju tužbe donele nezakonitu i nepravednu odluku onda bi se bar jasno znalo kako stoji stvar. I znali bi smo da smo upotrebili najjača sredstva raspoloživa u okviru tog društvenog podsistema. Ovako su oni dobili prostor za izmotavanje, a mi osećaj da smo posao radili nekako traljavo.

2. Mnogo se govori o pritiscima na sudije. Ti pritisci sigurno postoje, to je jasno i zdravom razumu. Ali opet, je li zdrav razum dovoljan?
Sudije koje dolaze iz zemalja koje su priznale Kosovo odlučiće u korist kosovske nezavisnosti. Da li? I Čedomir Jovanović i Vojislav Koštunica su iz iste zemlje pa nemaju iste spoljnopolitičke stavove.
Pravo je samo filijala politike. Je li je? Ili ipak ima neku posebnost u odnosu na druge oblasti društvenokulturnog života. Pravnička profesija (jedna od najstarijih, uz svešteničku i lekarsku), filozofija prava, sociologija prava, toliki mislioci prava kroz vekove... Valjda sav taj svet nije toliko lomio mozak oko neke tričarije.
Sudija je samo službenik, čovek organizacije, birokrata. Nije i profesionalac. Da li? Bilo bi lepo da se razmotri i taj profesionalni identitet sudije. I da se vidi je li ta profesija samo protočni bojler za političku volju ili ona ima neke svoje zasebne vrednosti i interese koji joj ne dozvoljavaju da bude prosti poslušnik politike.
Kad se sve to ispita moguće je da bi se opet došlo do stava da sud ne odoleva pritiscima najmoćnijih zemalja. Ali onda bi smo videli posredovanja kroz koja se takav proces odigrava. Ili bi smo sa izvesnošću utvrdili da takvih posredovanja nema, da politička volja kroz sudstvo ide kao po autoputu.
Preporuke:
0
0
75 sreda, 04 avgust 2010 12:59
Toreador
Nažalost, što bi rekao naš narod, naiobičnija šuplja priča.

Kakve veze ima što je Jeremić mlad i perspektivan političar? Pa ovaj poraz će se zaboraviti za mjesec dana. Ionako smo bili svjedoci kako se spinovanjem crni vuk pretvara u bijelo jagnje.

Srpski narod ne pamti Jasenovac, a kamoli poraz diplomatije Jeremića pred Hagom.

Na vlasti imamo marionete. Zašto?

Krenimo redom:

1. Prave auto-put kroz "srce Sandžaka" (Tadićeva izjava)
2. Dali su autonomiju Vojvodini
3. Njih podržava Čedomir Jovanović
4. Sorošev B92 im daje podršku
5. "Javni servis evropske Srbije" im daje podršku, a oni su pokazali svoje lice tako što su napravili bljutavu emisiju o Emiru
Kusturici.
6. Tadić je pred početak pregovora oko Kosova i Metohije rekao da je Kosovo bliže nezavisnosti.
7. Oni su ti koji su usvojili deklaraciju o Srebrenici.
8. Oni su ti koji su potpisali Istanbulsku deklaraciju.
9. Tadić je taj koji poziva Silajdžića u Beograd iza leđa svok velikog prijatelja Dodika.
10. Tadić je taj koji je demolirao srpsku armiju.
11. Oni su ti koji su u koaliciji sa Nenadom Čankom.
12. Oni su ti koji su 2001. godine rekli da ih Rusija zanima tek toliko, koliko da regulišu dugovanja za gas.
13. Oni su ti, zajedno sa Koštunicom, koji su dozvolili da jedan Dinkić upropasti ekonomiju zemlje, da se zadužimo i rasprodamo sve što imamo.
14. Oni su ti koji u Osmanizmu vide srpsku perspektivu. (a smijali su se Rusiji i Kini).
Preporuke:
0
0
76 sreda, 04 avgust 2010 13:10
Jedan pažljivi čitalac
@saša r.
Nisam više pametan šta nam je činiti, jer zemlja vrvi od stranih agentura, jako se lepo da videti da su ušli u sve najvitalnije institucije, a to su sudstvo, policija i vojska. Gledajući u poslednje vreme namrgođenog Tadića, gajim neku nadu da su mu se više smučili, kao i da je konačno uvideo sopstvene zablude. Čak bih ga i posle svega rado podržao, samo kad bi dao do znanja vrlo jasnim manevrom da mu je dosta tutorisanja i gaženja Srbije. Ako se odluči na ovu opciju, trebaće mu itekako pouzdani obaveštajci, vojnici i policajci, jer znamo kako su prošli prethodnici kad su poželeli da se oslobode okova.

Dobićete (dobićemo) taj "vrlo jasan manevar". Tadićeva poslednja politička retorika biće izrazito nacionalistička, budite sigurni! To će mu biti poslednji zabran, poslednje uporište iz koga će izvući glasove za svoju vladavinu. Sve ide u tom pravcu. Da li će to biti samo manevar ili suštinska posledica uviđanja sopstvenih zabluda - biće sasvim svejedno sa aspekta nas, građana Srbije! Zato što će, posle svega, biti veoma kasno za stvarnu mogućnost pronalaska onoga što ste naveli da će mu trebati! Sa aktuelnom politikom BT-a, uopšte nema smisla vezivati takvu nadu, ona mu je suvišna! Dakle, i manevar će doći na red, samo neće biti bojeve municije ... zbog onih na bini, pre svega!
Preporuke:
0
0
77 sreda, 04 avgust 2010 13:20
Mićko
MOŽDA JE TUŽBA IPAK IMALA SMISLA (2)

U tom slučaju bi smo znali da sociološki uvidi o diferenciranosti modernog društva i diferenciranosti interesa u njemu, o osobenostima prava kao oblasti društvenog života, o autonomiji izgrađene profesije - za ovu situaciju jednostavno ne vrede. I da je potrebno držati se nekih drugih uvida kao okvira za objašnjavanje.
Tužba bi mašinu navela da se jače i opsežnije pokrene. Pa bi smo mi mašinu jasnije videli. A i drugi u svetu, koji su zainteresovani, o čijim se glavama takođe radi, jasnije bi je videli.

3. Tačno je, ne može se istovremeno sa nekim biti i u sukobu i u sjajnim odnosima, "slagati se oko neslaganja". Ko da te, kao takvog, uvaži? Tužba bi značila pokazivanje zuba. Kakvo - takvo. I, dabome, rizik da se dobije po njima. Ali, o tome se i radi. Da se zna šta se hoće, a šta neće. Da svako zna s kim ima posla. I mi u odnosu na same sebe, i drugi u odnosu na nas.

4. Dobro, Tadić i Jeremić pokušavaju da se izmigolje. Da ne probude mečku, da se nekako na prstima provuku pored nje dok ona dremka. Misle da bi bilo gore kada bi Imperija bila prisiljena da se pokaže kao gola sila. Onda ona ne bi imala nikakvog zazora, ne bi se ni trudila da fingira pravednost, smrvila bi nas kao bubu. Tadić i Jeremić misle : u tom fingiranju pravde ipak ima i malo stvarne pravde. Ako budemo mudri, možemo nešto izvući za nas. Ali pitanje je možemo li na takav način. Nije Imperija samo snažni medo kome razmišljanje nije jača strana. I oni planiraju. Tamo ljudi primaju platu za to da bi smislili kako da nas srede. Nas i ovakve Indijance kao što samo mi.
Preporuke:
0
0
78 sreda, 04 avgust 2010 14:01
Miroslav Đukić
Ali se, s razlogom, uvek nađe simpatija i za one časne gubitnike, koji su u nepovoljnim okolnostima dali sve od sebe, i koji su i u porazu, svojim otporom i svojim stradanjem, osvetlali obraz i osvetlili put.


Postavlja se pitanje: da li vlasti u Beogradu "dali sve od sebe"? Zatim, možemo li za njih reći da su, u porazu", "pružili otpor", "stradali", pogotovo "osvetlali obraz"? I g. Vukadinoviću i nama, jasno je da je odgovor na ova pitanja samo jedan: NE! Trebalo je učiniti s tim u vezi mnogo više, uporno pokušavati, tragati za rešenjima, rizikovati, ući ako treba i u sukobe, u meri u kojoj se to moralo... Ničeg od ovog od njih nije bilo, postojao je samo jedan alibi za sve i svašta - MSP i njegovo mišljenje. Zato je i intonacija g. Vukadinovića teksta ovakva-kakva je, blago crno-humorna.

U mentalitetu je Srba (pored prikazane evidentne empatije za stradalnika) i naizgled potpuno opozitno ponašanje - odbacivanje i prezir gubitika, posebno gubitničke, a ujedno alave i za materijalna dobra nezajažive vlasti. Kako to izgleda i posledično na izborima prolazi, kada srpski predsednik proglasi pobedu, a posle odmah povuče trupe, videli smo nedavno, baš u vezi istog Kosova. Aktuelna vlast u Beogradu niti jednog trenutka pre savetodavnog mišljenja Suda nije konsultovala Skupštinu, niti je tražila podršku opozicije. Ako im se to, sada, ne osveti, onda nikada ništa ni neće.Postavlja se pitanje: Čime će se sada, nakon sednice GS UN pravdati?
Preporuke:
0
0
79 sreda, 04 avgust 2010 14:10
Vojkan Milosavljević
Gospodine Vukadinoviću,

Problem sa Srbima je isti kao i kod svih drugih naroda. Jednostavno, ljudi više vole lažna obećanja nego istinu. To što mi ne bismo smeli da sebi priuštimo veru u ta obećanja, jer verovati u njih je pogubno za nas same, ne menja ništa.
Na kraju, može li zemlja u kojoj nijedan političar nikada ni za šta nije odgovarao da napreduje?
Preporuke:
0
0
80 sreda, 04 avgust 2010 14:57
Cernisevski
- inace, kao prilog diskusiji, nije lose procitati pasus sa:

http://www.standard.rs/vesti/36-politika/5051-eljko-cvijanovi-pravi-konsenzus-politike-elite-glasi-srbija-je-marionetska-drava-.html

u kome je recenica :

"Onaj koji je to dozvolio svojom nepažnjom, svojim slabostima ili svojom namerom – o Borisu je reč - presudio je Kosovu mnogo brutalnije nego MSP"
Preporuke:
0
0
81 sreda, 04 avgust 2010 16:51
Milan 1
Moram da priznam da me odavno nije iznenadio jedan tekst kao ovaj Vukadinovićev. Negativno! Razočaran stavovima mog omiljenog analitičara, koji bi da, posle „ničim izazvanog“ katastrofalnog poraza Srbije, abolira vlast za pogrešnu i, kako se pokazalo, pogubnu politiku po srpske interese, zaronio sam u komentare čitalaca. Nalazim da je veliki broj, isto kao i ja, osetio neku vrstu razočarenja upravo po tom istom pitanju. Jer, zašto autor, a vidim iz sijaset drugih komentara da nisam jedini koji tako razume tekst, UMANjUJE odgovornost pomenutog političkog dvojca? Političari MORAJU da budu odgovorni i da snose konsekvence za svoje pogrešne poteze, a koji nanose dugoročnu štetu naciji i državi. Dvojac političara o kome je reč je svojom POGREŠNOM politikom naneo veliku štetu Srbiji i srpskom narodu, a da to ne želi da prizna i ponese odgovornost, već u skupštini traži i, što je još tragičnije i teže po sve nas, dobija blanko podršku da tu istu katastrofalnu politiku nastavi i uđe u još veću i porazniju grešku, koja se više neće moći amortizovati, a kamoli ispraviti.

I na sve to moj omiljeni analitičar predlaže aboliciju dvojca jer, ako sam dobro shvatio (naravno, ovo krajnje pojednostavljujem), postoji opravdana sumnja da umesto njih mogu doći još veći i gori „poslušnici zapada“?! A kada su neki od redovnih čitalaca otvoreno izrazili svoje neslaganje i, rekao bih čak, zaprepašćenje ovakvim „blagonaklonim“ Vukadinovićevim stavovima, reklo bi se, bar po njegovim „komentarima na komentare“, da se on naljutio na svoje čitaoce. Nadam se da makar na ovom sajtu može biti tolerisano pravo da se ne slažemo sa tekstovima, iznetim stavovima i autorima, kao i da to jasno i glasno kažemo, a da se odmah ne posumnja u naše „(ne)časne namere“. -sledi kratak nastavak-
Preporuke:
0
0
82 sreda, 04 avgust 2010 16:58
Milan 2
Dakle, kada kažem da se ne slažem sa Vukadinovićevim stavovima iznetim u ovom tekstu i to obrazložim, to ne znači automatski da želim da vređam autora ili bilo koga drugog, pomenutog ili nepomenutog.

U ovom slučaju jednostavno ne moramo ni da ulazimo u motive ove pogrešne politike koja nam je nanela štetu, već da tu štetu konstatujemo i zbog nje pozovemo pomenuti dvojac da daju OSTAVKE. Tačka.

A što se tiče Vukadinovića, on je bio prvi koji je konstatovao da će se od proklamovane politike našeg dvojca bez(?) kormilara „i Kosovo, i EU“, vrlo brzo doći na gorku istinu „ni Kosovo, ni EU“, pa kako smo sada evidentno stigli na pola tog puta „ni Kosovo, a verovatno ni EU“, ne vide se razlozi za ovako popustljive stavove autora. Ja nekako verujem da je upravo otuda i došlo do izvesne „sumnjičavosti“ u pojedinim komentarima, a što se nebi trebalo tako osetljivo i prestrogo tumačiti.
Preporuke:
0
0
83 sreda, 04 avgust 2010 17:02
Ekrem
za Molder

Carstva i izbor istih postoji za one koji su taj ili bilo koji drugi izbor izdejstvovale. Za gotovansku naciju koja samo saginje glavu, koja dopušta da joj se dešava jedna oluja, Kosmet, Krajina, koja trpi sve živo i mrtvo što na ovom svetu postoji, nema izbora. Put je samo jedan, on je bolan, težak i verovatno u jednom smeru. Kakvom carstvu se privoleti kad izbor ne zaslužuješ? Srbiji treba veoma čvrsta ruka, Srbiji su potrebni plodni parovi. Mnogo njih. Od kreketanja nema mnogo koristi.
Preporuke:
0
0
84 sreda, 04 avgust 2010 17:08
saša r.
@Peter RV

G-dine Peter RV, rado ću Vam odgovoriti na pitanje.
Slobodan Milošević bio je stipendista američke akademije Fulbrajt. Kasnije je imao sjajnu bankarsku karijeru, čak je u jednom momentu bio i miljenik Dejvida Rokfelera, a jednom prilikom mu se obratio i rečima “Haj Dejv”.
Na tim krilima se pojavljuje na srpskoj nacionalnoj sceni i unosi euforiju u narod. Onog dana kada je počela intervencija JNA u Sloveniji, Milošević podržava njeno povlačenje na teritorije gde žive Srbi. To izgleda dovodi do prvog puš – pula između njega i Amerikanaca. Jer istog dana, na trećem kanalu RTS negde oko tri sata po podne, ide slika sa državnim sekretarom SAD DŽejmsom Bejkerom, koji izjavljuje:”Milosevic is big lier!” Taj snimak više nije ponovljen, ali se od tada SAD ponašaju neprijateljski prema Srbiji.
Šta god mislili o Miloševiću, ne možemo mu osporiti visoku inteligenciju. Pogledajte samo njegovu vrhunsku vladavinu unutrašnjom politikom i dvorskim intrigama. Pogledajte kako je samo “igrao šah”, povlačeći lidere opozicije kao pione. A kad pogledamo spoljnu politiku, videćemo svašta. Može li se tako inteligentnom čoveku kakav je bio Milošević desiti da mu se 4 puta “potkrade” ista greška – Špegelj, Krajina, Bosna, Kosovo. Svuda je prihvatio bačenu rukavicu, krenuo, stao, dopuštao mnogo puta da protivnička vojska dođe k sebi, kao i da im dođu “humanitarni konvoji” puni oružja. Svaki dobar vojskovođa zna koliko je katastrofalno kad se vojska zaustavi, Milošević je to redovno radio. Uvek se nadao da će ga Ameri priznati za ravnopravnog partnera, i zbog toga popuštao i kočio vojsku. To nas je koštalo svega, a on je tek u Hagu konačno shvatio da su ga Ameri “potrošili”.
Preporuke:
0
0
85 sreda, 04 avgust 2010 17:53
Svetislav Kostić
@ Cernisevski! Samo što je kod Željka Cvijanovića riječ o Srbinu naše gore list neposredno sa druge strane Drine koji u sebi ujedinio ratna iskustva i kao urednik predstavništva SRNE u Beogradu i samu Srbiju doživjeo u svim njenim subdonosnim fazama tokom devedesetih godina i ove poslednje decenije kada zapravo započeo nesrpski moralni i vojni sunovrat Srbije.

Za Razliku od Vuka Draškovića ili onog nesretnog Čanka. ni malo slučajno saveznici i drugari jednog do srži prozapadnog-i proNATO-ovskog Borisa Tadića - Ženjka Cvijanovića nije uspjela da moralno, ideološki i politički korumpira jedna beogradska nezdrava drugosrbijansko srpska sredina.

Stoga je i moć Cvijanovićevog zrdavog rasuđivanja ostala netaknura i sposobnost da politička zbivanja u Srbiji ispravno ocjeni.

Srbi u Srbiji nisu nikada doživjeli da u svojoj sredini budu proganjani niti zatirani samo zato što su Srbi. A mi, da kažem, Srbi sa druge strane Drine, to smo doživjeli tokom prošlog stoljeća već tri puta. I to čini bitnu razliku koja provejava i u našim "gostujućim" čitalačkim komentarima ili Cvijanovićević autorskim napisima.
Preporuke:
0
0
86 sreda, 04 avgust 2010 19:33
MBM
"Šta u ovoj tužnoj priči može da uradi Boris Tadić - nego da kaže da Srbija ne sme da ulazi u rat ni sa kim? Šta može da kaže Vuk Jeremić - osim da će Srbija nastaviti da se diplomatskim sredstvima bori za pravdu i principe? Šta srpska opozicija može da govori ovih dana, osim - da bi oni sve to uradili bolje, mada ni sami nisu sigurni da je tako nešto uopšte moguće?"

"Dostojanstveno prihvatanje nepravde, dvostrukih standarda i pokorno ljubljenje šugave ruke koja nas mlati, naša je jedina opcija."

Mirjana Bobić Mojsilović
, "Politički Holivud", Večernje novosti
Preporuke:
0
0
87 sreda, 04 avgust 2010 20:46
sv
Sjećate se kada je Tadić dijelio ukore Politici, pre nego što ju potpuno „ukrotio“. Povod je bila debata o debeloj ostavštini preminulog bivšeg gradonačelnika Beograda. Politika je tog „uglednog Tadićevog partijskog druga“, navodno „ocrnila“. Intervencija Tadića ni malo neočekivana kada se zna da DS upražnjava kult licnosti.

O DS-u: Austrijski novinar Dr. Hannes Hofbauer prilikom posjete u centrali DS spotiće se o galeriju prvaka DS iz vremena kraljevine Jugoslavije, nanizanih na zidovima. Hofbauer ovu današnju DS Tadića nikako da podvede pod isti imenitelj sa onom ranijom.

Hofbauer u reportaži objašnjava i zašto: „Jer gospoda i dame u centrali Demokrtske stranke uporno izbjegavaju temu Nato bombarovanja 1999 godine“. Ali zato Hofbauer tamo "podučen" da se "intervenciji" Natoa ima zahvaliti da je u Srbiji uspostavljena demokratija. Austrijski novinar pominje spisak poginulih beba i djece njemu uručen u Beogradu od nekog Marka Markovića. „Onim u centrali Demokratske stranke“, kritikuje Hofbauer, „spisak nije bio dostojan ni jednog pogleda“.

Da sam Srbin iz Srbije, zahvalnost Natou kao lučonoši demokratije u Srbiji, ignorisanja srpske djece žrtava Natoa, za mene bio bi već dovoljan razlog dubokog prezira prema DS, njenim liderima ali i njihovim biračima.

Tadiću i Jeremiću je dobro poznato da Srbija ima šansu da uđe u EU samo onda, ako se njen politički vrh jasno odrekne Kosova i Metohije u jednoj formi koju će da izdiktiraju na papir SAD. Zbog toga je već juna 2005 godine Jeremić prilikom zavanične posjete Vašingtonu u funkciji glavnog savjetnika ondašnjeg ministra odbrane u razgovorima sa svojim američkim domaćinima prihvatio otcepljenje Kosova kao gotovu činjenicu. Prema pisanju Politike 29. juna 2005. Jeremić je svojim američkim domaćinima izjavio „da je nezavisnost Kosmeta neminovna i da je najvažnije naći formulu da se ta nezavisnost sprovede sa što manje roptanja u narodu i sa što manje posledica za pobornike opcije koja pristaje na sve".
Preporuke:
0
0
88 sreda, 04 avgust 2010 20:46
Vladimir NS
Poštovani g. Vukadinović, mislim da ste blagi u oceni a analiza aktera i događaja Vam je "politički koretktna". Ne nije istina da tadić nije imao sreće ili mogućnosti da učini više za Srbiju. ON, kao i njegovi politički sateliti, dobro zna šta radi samo što to ne odgovara ni Srbiji ni njenim građanima. Druga je stvar što neki od nas Srbiji dobro žele i uzdaju se dobre namere ljudi koji treba nešto da odluče u naše ime. Već sam više puta ovde pisao, ljudi nemojmo biti naivni. Ovaj režim je isuviše loših stvari uradio i kao "grešio" da bi to bilo slučajno. Stvari, ljudi i događaji moraju se nazivati pravim imenima.
Preporuke:
0
0
89 sreda, 04 avgust 2010 21:28
Peter RV@saša r.
Vi uvijek imate zadnju rijec, iako ne dajete nikakvoga odgovora (za ovo se cenzor postara brisuci moje komentare). Vi hocete sad da vjerujemo, kao dokaz- da je Milosevic bio postavljen 'sa strane' kao sef srpske drzave, njegov staz (od godinu dana?) u Njujorku. Da potkrijepite vasu tvrdnju, servirate nam ono 'Haj Dejv' kao i njegove neuspjehe da se odupre americkoj agresiji na Srbe. Cudan nacin misljenja ma da vi nijeste jedini sa ovakvom logikom.
Prije izbora 1999, jedan drugi strucnjak za Srbiju, po imenu Srdja Trifkovic, na jednom semi-poznatom sajtu (Cronicle), agresivno je uvjeravao da je Milosevic bio favorit Vasingtona, za pobjedu.(kad kazem 'agresivno', mislim na njegov priemtivni izraz 'zar postoji neko, ko u ovo jos moze da posumnja'). Odgovorio sam mu da to ne moze bit, jer je Milosevic jos uvijek pod ucjenom od nekoliko milijona dolara od Klintona, za izrucenje Hagu (Milosevic, kako svi znamo, je bio eventualno izrucen, ali se nikad doznalo ko je bio dobio tih pet milijona). Nikad mi Trifkovic nije odgovorio. Kako je moguce da jedan ocigledni dokaz (i nikako jedini) neprijateljstva, se moze interpretirati kao favoritizam? Ovakva moc rezonmana izgleda , pripada samo 'iluminatima'.
Ako hocemo da budemo iskreni, Milosevic je bio jedini sef srpske drzave (od Pasica naovamo?) koga je narod izglasao bez ikakve strane intervencije.
Jos vise (za one koji su se rodili poslije 5-og Oktobra)- to je bio sef drzave koji je bio nasilno svrgnut sa vlasti, bas od -stranih agenata. Njegovi neuspjesi su veliki, ali, braneci kako-tako Srpstvo, pao je kao "castni gubitnik" ,braneci ga do zadnjeg daha .Jedan cin zrtvovanja za koji, sumnjam, da su danasnji vlastodrsci sposobni.
Kao epilog dodacu, da su me ,Trifkovic i njegov mentor Fleming, stavili potom na crnu listu komentatora -pristup zabranjen. Istina, kao sto je poznato, zestoko nervira prodavce magle.
Preporuke:
0
0
90 sreda, 04 avgust 2010 23:54
Milan
Bez namere da se mešam u vašu polemiku sa drugim komentatorom, prosto sam zapazio sledeći vaš navod i rešio da ga prokomentarišem, istine radi. Dakle, vi kažete: "Svaki dobar vojskovođa zna koliko je katastrofalno kad se vojska zaustavi, Milošević je to redovno radio." Milošević godinama nije imao nikakvu kontrolu nad vojskom, koju je postepeno i mukotrpno sticao tek posle zaokruženja SRJ kao države, te je neposredno kriv isključivo za povlačenje vojske sa Kosova, prvo 1998, a zatim i onog konačnog, 1999. Za prethodne, mnogobrojne kreni-stani situacije, on ne snosi nikakvu odgovornost jer nije čak ni konsultovan. Teze koje vi zastupate pripadaju Karli Del Ponte, ali one, kao što znamo, nisu dokazane.
Preporuke:
0
0
91 četvrtak, 05 avgust 2010 05:36
Svetislav Kostić 1.
Dragana Matović i Milorad Vesić, intervju sa Tadićem u Politici 14.12.2007. Intervju govori mnogo pre svega o samom Tadiću i njegovim viđenjima gdje zapada u protivurječnosti. Ovdje u izvodima.

Redakcija NSPM može bez teškoća direktno ili preko Dragane Matović pribaviti intervju sa Tadićem u cjelini. Kod mene su samo odlomci vredni da se sačuvaju, šire i komentarišu.

U intervjuu, po Tadiću: „Međunarodno pravo je posledica odnosa snaga, ono nije Sveto pismo. Međunarodno pravo se menja. Ne bi bilo prvi put da se krši međunarodno pravo u novijoj istoriji čovečanstva“. Dalje: „Kada bi neko stvarno zastupao ideju da Srbija ne treba da ide u EU u bilo kom raspletu događaja o Kosovu, onda ja smatram da je on jako neodgovoran čovek“, smatra Tadić i kaže već tada:

„Ideja je da Srbija kao članica UN pokrene inicijativu, da Savet Bezbednosti zahteva pravno tumačenje odluke o nezavisnosti Kosova od Međunarodnog suda pravde u Hagu“.

Tadić tu sam sebi protivurjeći. S jedne strane tvrdi da odnosi snaga diriguju medjunarodno pravo a sa druge strane poziva se na medjunarodno pravo prizivanjem MS „pravde“ koji treba da se drži medjunarodnog prava kod svojih ocjena. (dalje originalni ton Tadića):

„Ako bi Savet Bezbednosti pokrenuo takvu inicijativu na osnovu našeg zahteva, onda je velika verovatnoća da bi Međunarodni sud pravde u skladu sa principima međunarodnog prava izneo konsultativni stav da bi nezavisnost Kosova bila u nesaglasnosti sa međunarodnim pravom“, tvrdi Tadić.

Dakle, iako Tadić osporava moć Međunarodnog prava, on ipak sudbinu Kosova i Metohije prepušta Međunarodnom sudu „pravde“. To navlaći opravdanu sumnju da je Tadićeva i Jeremićeva igra sa Me+unarodnim sudom „pravde“ unapred udešena.
Preporuke:
0
0
92 četvrtak, 05 avgust 2010 05:44
Svetislav Kostić 2.
Tadiću se ni malo slučajno „omicale“ od početka kontroverzne izjave kada sudbina Južne srpske pokrajine stajala na dispoziciji.

Počevši od njegovih izjava. prilikom Tadićevih turneja po evropskim prestonicama i u Berlinu prilikom susreta 2. oktobra 2006. sa njemačkom kancelarkom Mekel o "Kosovu koje je bliže nezavisnosti", "praktično već nezavisno", "mi se borimo da Kosovo povratimo, ali naši prioriteti su ulazak u EU i u NATO".

Potom nešto kasnije Tadićeve mlake izjave u Budimpešt o "svim diplomatskim sredstvima" u kontekstu sa Kosovom i Metohijom", uz istovremeno pominjanje članstva Srbije u EU i Natou, čime relativizuje čak i nagovještene "diplomatske napore". Ili Tadićeva već davno ranije imperativna poruka skupštinarima, kako oni "moraju" doneti deklaraciju u Skupštini kojom se u ime Srbije posipaju pokajničkim pepelom zbog "genocida" u Srebrenici i time prejudiciraju za sva vremena sukrivicu Srbije za događaje tamo, izlazeći čak iz okvira ionako več pristrasne sudske presude u Hagu, iz koje Tadić jednu preporuku simboličnog karaktera prekvalifikuje u "conditio sine qua non". Kako inače protumačiti Tadićevu izjavu, da Srbija neće odustati od zahtjeva za ulazak u EU, „nezavisno od toga kako se Brisel postavi po pitanju statusa" Kosova i Metohije“

U Vašingtonu i u prestonicama zapadne Evrope nije nikakva nepoznanica da je za Tadića apsolutni prioritet članstvo u EU i u NATO. Time Tadić svjesno ili ne, sužava i od njega proklamovane diplomatske manervaske prostore. Tako i u analitičkom komentaru 28 oktobra 2008. engleskog autora John Laughland-a za ruske RIA NOVOSTI na engleskom jeziku, i kod nas poznati engleski autor, piše "da je predsjednik Tadić očigledno spreman da plati svaku cijenu za ulaznicu u EU". Imajući pri tome na umu Kosovo i Metohiju.
Preporuke:
0
0
93 četvrtak, 05 avgust 2010 06:24
Vidoje
Sta je ko nameravao to historija ne pamti. Racunaju se samo ucinci. Cinjenica je da Srbi od sredine proslog veka idu silaznom putanjom. Gubiti energiju na Milosevica je prilicno kontraproduktivno. Imamo mi vecih jada sada. On je ipak bio samo jedan u nizu.
Jelcina imamo koliko hocete (Rusi su imali samo jednoga) a Putina jos nemamo (i nama bi jedan bio dovoljan). On nije biran na izborima, samo se pojavio!? Do izbora je imao vremena da potvrdi da treba da bude izabran.
Preporuke:
0
0
94 četvrtak, 05 avgust 2010 09:46
Stanimir Trifunović, ranije, PETI ELEMENT
Ima dosta oprezne skepse u komenarima na tekst.
Makar dostupne za čitanje.
Preporuke:
0
0
95 četvrtak, 05 avgust 2010 10:29
Jasna Simonović
Vojkan Milosavljević....Baš ste pametno napiali...

Posebno mi se sviđa pravo pitanje: "Na kraju, može li zemlja u kojoj nijedan političar nikada ni za šta nije odgovarao da napreduje?"...

Bilo bi časno da zemlja koja je pravni sledbenik Jugoslavije (izuzev ako se Srbija nije "secesionisala" dok je Milošević bio predsednik?!)procesuira najpre ratne zločine i privredne otimačine SNRJ, pa redom...tu bi svakako političari poneli barjak...ne da bi se svetili, već da bi se osvetlili i prosvetlili...i žrtve i krivci...
Preporuke:
0
0
96 četvrtak, 05 avgust 2010 11:39
saša r.
@Peter RV;

S Vama se ne može polemisati, jer upravo Vi ne odgovarate na pitanja. Ja nemam nameru da spamujem temu na kojoj smo sada, tako da bi bilo lepo da se vratite na onu temu na kojoj smo bili, pa ćete se uveriti da Vam je na sve odgovoreno, bilo direktno, bilo između redova, bilo alegorijom. Takođe ćete videti da jedno moje vrlo važno pitanje nije dobilo Vaš odgovor, ne znam da li ste ga prevideli ili namerno niste odgovorili. Kao što niste dali glasa povodom moje opaske da ste dali jednu poluinformaciju. Takođe, niste dali nikakav komentar na intervju sa DŽulijom Gorin koji sam priložio, kao ni na njen tekst u Jerusalem Postu, kojim iznosi punu istinu o pogromima nad Srbima pod barjakom katoličke crkve u NDH. Valjda se to ne uklapa u teoriju zavere, pa niste našli za shodno da komentarišete.
Drugo, non - stop kukate da su Vama cenzurisani odgovori. Mnogo puta sam i ja ostao bez objavljenog komentara, pa mi nije palo na pamet da se bunim. Mućnem glavom, vidim gde sam preterao, preformulišem pitanje, i problem je rešen.
Što se tiče Vaših insistiranja na teorijama zavere, masonima, iluminatima, to takođe ne pije vodu. I Tito i Draža su bili masoni, pa su bili suprotstavljeni. Titu nije teško palo ( naprotiv ) da Dražu pošalje u večna lovišta. Mason je bio i Živojin Mišić, pa mu to nije smetalo da svojim smelim potezima najviše doprinese velikim srpskim pobedama.
Nikolu Pašića prvo dobro proučite, pa pričajte o njemu. Čovek koji svoje najbolje prijatelje navuče na pobunu, pritom pobegne iz zemlje i gleda preko plota kako oni stradaju upravo zbog njega, ne zaslužuje jednu lepu reč, a kamoli spomenik. Da ne pričamo o Pašićevom sinu i onom čuvenom "šta zna dete šta je vagon šećera". Kamo sreće da je bio samo vagon šećera, bilo je tu svačega. Dovoljno je samo reći da se Arčibald Rajs zgražavao Pašićevim postupcima.

@Milan;

Milošević je imao punu kontrolu nad vojskom 1995, kada je pao Knin, mrdnuo nije malim prstom. Uvek je drugi bio kriv, Martić, Babić... Mladić
Preporuke:
0
0
97 četvrtak, 05 avgust 2010 13:41
Mile Bre
@ Cernisevski
Dobro ste primetili, da ovu rećenicu koja govori u prilog osude dirigenta, treba pridodati komentarima.

"Onaj koji je to dozvolio svojom nepažnjom, svojim slabostima ili svojom namerom – o Borisu je reč - presudio je Kosovu mnogo brutalnije nego MSP". (iz teksta Željka Cvijanovića)

Dali je to nepažnja, slabost, (greška) ili NAMERA Borisa Tadića? A može li mi neko odgovoriti: kako da se greškom ili nepažnjom i slabostima (u svim dosadašnjim aktivnostima Tadića) nije dogodio NIIJEDAN značajniji, a POZITIVAN rezultat za Srbe i Srbiju? I autor je to veoma dobro primetio u odnosu na događanja na KiM. To potkrepljuje tvrdnju da su sve važnije aktivnosti i odluke dirigenta, a i cele filharmonije, usmerene u cilju slabljenja države i nipodaštavanja srpskog naroda. To su zadatci po nalogu zapada. A svi oni koji ga podržavaju, mogu biti samo saučesnici. Setimo se samo ponašanja Tadića u skupštini. Bez iole pokajanja i stida, što bi ukazalo da su bile grške ili nenamerni propusti. Naprotiv sa oholom samouverenošću (u svoju psihologiju) nametao je svoj razvoj zasedanja i vodio ga ka svome cilju. Sve govori u prilog da se neradi nikako o slučajnim greškama (nepažnji i slabostima), već o NAMERAMA. Ali bilo da su grešake (nepažnje, slabosti), nemože se tako opravdati povernje naroda! Ostavke! Dali su samo ostavke, bez sankcionisanja za dosadašnju "odgovornost" dovoljne? A ako se radi o namernim odlukama, šta onda?
I naravno. Pred izbore će (kako i jedan komentator reče) biti nekoliko prividno "pozitivnih" rezultata, te zalaganja za Srbiju i narod. O obećanjima netreba ni govoriti.
Nešto bih rekao u prilog NSPM-u. Primećujem da su komentari povodom svih kolumni i članaka, pisani sa krajnjom ozbiljnošću i dobrim kvalitetom. Iako ponekad odstupaju od teme, rekao bih da neki komentatori, veoma dobro pamte validne događaje i podatke, koje mnogi vremenom ispuste iz vida. To doprinosi kvalitetu rasprave i NSPM. Uspeli ste da postignete zavidan nivo. Za svaku pohvalu.
Preporuke:
0
0
98 četvrtak, 05 avgust 2010 14:06
Đorđe Ivković
Stanimir Trifunović, ranije, PETI ELEMENT
Ima dosta oprezne skepse u komenarima na tekst.
Makar dostupne za čitanje.

Da, da...
Evo ovako: nakon 24h "stent baja", sledi moja hiper aktivnost. Zato što je sve skupa "prišlo kraju". Ako na svakoj temi ne nađete 20% mojih komentara, da znate da sam cenzurisan. Kad mojih komentara više ne bude bilo, znači da sam (prvi) na NSPM banovan.
To be kontinuited...
Preporuke:
0
0
99 četvrtak, 05 avgust 2010 16:17
Milan za saša r.
95. sam još uvek bio oficir, pa ako je Sloba imao kontrolu nad nama, ja sam onda kralj.
Preporuke:
0
0
100 četvrtak, 05 avgust 2010 20:58
ad
Ako je cilj NSPM da razvije kod ljudi sposobnost da misle svojom glavom, na osnovu gornjih komentara može sebi slobodno čestitati. Komentatori uglavnom jednodušno odbacuju politiku Tadića i Jeremića, kao neiskrene i protivne Srpskim interesima, i to vrlo artikulisano i argumentovano. Nikakva blagonaklonost najpopularnijeg analitičara sajta, uz dužno poštovanje prema njemu i sajtu, ne može ix odvratiti da stvari gledaju svojim očima. Xvala Bogu da sam i to dočekao.
Preporuke:
0
0
101 petak, 06 avgust 2010 00:43
Svetislav Kostić
Jer se uvrežilo da konac djelo krasi, ostaje otvoreno pitanje, kome pripada čast, "Čast gubitnika"?

Neka svako sam za sebe odgovori, ko hoće! I ne priča dalje.

U kandidate za čast "Čast gubitnika", ne mogu da konkurišu direkti inicijatori ideje sa MS "pravde". Jer kako god okreneš i obrneš oni već sada spadaju u dobitnike, što od početka isključuje časnu kvalifikaciju čast gubitnika.
Preporuke:
0
0
102 petak, 06 avgust 2010 01:35
Uroš
Ja zaista ne mogu da shvatim gde su to neki komentatori prepoznali u ovom članku "amnestiju" ili "popustljivost" prema vlasti. Ja tu vidim samo objektivnost i pravednost, što je i inače karakteristika Vukadinovićevih tekstova i javnih nastupa. Takođe, Ne znam zašto su komentatori prebrzo prešli preko jednog od najvažnijih uvida u inače, po običaju, izvrsnom tekstu gospodina Vukadinovića. A to je upozorenje vlastima da ne mogu da očekuju da neko drugi "zbog nas i našeg Kosova" pokvari odnose sa SAD i drugim zapadnim zemljama, a da mi to ne učinimo. I to je ključno, a verovatno i ubojitije i bolnije po sam režim od jalovih optužbi za "izdaju" ili ponavljanja kako je "Kosovo srce Srbije". A lako je biti radikalan i ratoboran iz daljine i iz anonimnosti.
Preporuke:
0
0
103 petak, 06 avgust 2010 02:42
saša r.
@Milan;

G-dine Milane, pošto ste bili oficir u to vreme, zamoliću Vas da mi odgovorite na jedno pitanje.
Krajem 1993. konkurisao sam za profesionalnu vojsku ( tada se to zvalo "vojnik po ugovoru" ) u 72. gardijskoj brigadi. Uveče, po završetku pregleda, došli smo u garnizon na razgovor sa oficirom bezbednosti. Kako je ušao unutra, vrlo je ljutito pitao ima li među nama nekoga ko je član neke opozicione partije. Onda je počeo o patriotama i izdajnicima, četnicima itd. Na kraju je pitao ko želi da uđe u SPS. Bio sam više nego zgranut. Niti sam član SPS-a, niti bilo koje druge partije, niti ću ikada biti, jer sam za ovih 20 godina višepartijskog sistema dobro video ko i zašto ulazi u neku stranku. Po meni je sasvim u redu da je oficir strog i oštar, ali je bezumno etiketirati ljude po partijskoj pripadnosti. Odmah sam ujutro pozvao telefonom poručnika koji je bio zadužen za kadrove, i rekao mu da odustajem.
Na osnovu ovog što sam napisao Vam postavljam pitanje - ako Milošević 1995. nije imao kontrolu nad vojskom, kako to da oficir bezbednosti insistira na učlanjenju u SPS i diskriminiše ljude po partijskoj pripadnosti 1993-e?
Preporuke:
0
0
104 petak, 06 avgust 2010 10:04
Diogen
Poštovani Gosp. Vukadinoviću,

sa najvećim delom Vašeg teksta se slažem. Ima samo jedan detalj preko koga ste prilično olako prešli, i pokušali ste da paušalno dezavuišete sve koji suprotno misle. To je, naime, pravno pitanje koje je postavljeno Međunarodnom sudu pravde.

Znate, prava su veoma moćna i škakljiva disciplina, i čak i među pravnicima nisu svi vični da se bave nekim poslom, čak iako imaju diplome. Setite se Prvoslava Davinića (doktor prava, kako sam kaže) koji je u Velikoj Britaniji pristao na nekakav "predugovor" ne poznajući tamošnji pravni sistem i izazvavši ogromnu štetu za Srbiju u aferi "Satelit". Nabeđenim klincima, kojima je neko rekao da su eksperti za prava i napravio od njih ekspertski tim ne treba dati da eksperimentišu, pogotovu kada je cena nacionalni interes! To je trebalo da rade najstručniji pravnici u zemlji - zajedno! To je kao kada odete kod doktora - ima ih dobrih i loših.

Na loše postavljeno pitanje (koje je trebalo da glasi - da li je secesija jednog dela teritorije legalna po međunarodnom pravu), Sud je jedva dočekao da svoju presudu (verovatno unapred otkucanu u Stejt Dipartmentu) obelaodani. I to na najbedniji način - hvatajući se za proceduralne mane našeg pitanja. Da je pitanje bilo dobro - ako ništa drugo - obrazloženje bi još više smrdelo na smeće i bilo neubedljivije, i imali bismo još jači (pravni) osnov da u nekom povoljnijem geo-političkom trenutku vratimo Kosmet. Društvo naroda je propalo, verovatno sledi i sumrak Ujedinjenih nacija.

Ja poštujem borbu Vuka Jeremića, osim u delu kada je austrijskom kancelaru Guzenabaueru iza kulisa (u toku pregovora u Beču) rekao da će sve biti u redu, da ćemo priznati Kosmet, samo da se malo slegne prašina. Tada se Prof. Leon Koen povukao.

Pravima (i spoljnom politikom) ne bi trebalo da se bave oni koji tom poslu nisu vični, niti proceduralna pravila postupka može tumačiti onaj ko ni ne zna šta to znači, jer bi pre toga morao da završi pravni fakultet i mnogo godina provede u struci.
Preporuke:
0
0
105 petak, 06 avgust 2010 13:25
Dijasporac
Veoma cenim g. Vukadinovića, neću pisati ali,mi koji poštujemo gospodina Vukadinovića i nemamo pravo na to respektujući njegov lični angažman u objašnjavanju postupaka i posljedica politike B. T.Moram ipak reči, ovaj tekst ima konotaciju eufemizma na celokupnu politiku B. T.
Zar niste g-dine Vukadinoviću zajedno sa našim najkompetentnijim pravnicima,politikolozima,novinarima kao i prof. Antonić izneli milion argumenata protiv statuta Vojvodine(ovo kao primer) ,čak i apel uputili B. T. , epilog je poznat.
Poštovani gospodine Vukadinoviću Boris Tadić neće stati...ne treba biti veliki vizionar, njegova politika će ubrzo dovesti i Vas u poziciju "Čoveka iz Dijarbakira", odluka MSP ? To je za mene kontinuitet, Vi znate da je sila bez pravde nepravedna a pravda bez sile nemoćna, B.T. se opredelio za "prijatelje" sa silom bez pravde, odnosno oni su se opredelili za njega, ja nemam nikakve dileme šta je intencija njih 126 , po potrebi Čedice i B. T., Srbija je pred totalnom dezintegracijom a Srbi širom sveta bez matice,tajming će odrediti "prijatelji" B.T.
Preporuke:
0
0
106 petak, 06 avgust 2010 13:30
Jasna Simonovi
"Milan za saša r". ...Bravo...Kraljevski zaključak! Ko je bio vrhovni komandant JNA? Ko je bio predsednik Jugoslavije? Šta su ti ljudi radili dok su bili "opsednuti" Slobodanom Miloševićem? (Grickali medjunarodne ugovore i krčmili dd ("drugove i drugarice")...
Preporuke:
0
0
107 petak, 06 avgust 2010 14:02
Milan za saša r.
Odgovor na pitanje znate i vi sami, ali evo.

Borba za uticaj na vojsku je počela sa raspadom. Milošević je vojsku stavio pod potpunu kontrolu tek 1998.godine! Tek kada je uspeo da bez potresa smeni Perišića!

To što ste vi naleteli na SPS-ovca ne znači da među oficirima nije bilo i svih drugih fela. Uostalom, pogledajte primer Vukovara i još tada ćete naći, na jednom mestu, klasiće najrazličitijih političkih uverenja, od klasičnih Brozovih komunjara, do Miloševićevih i Tuđmanovih čauša, Šešeljevih i Draškovićevih četnika i najrazličitijih patriota jugoslovenske, hrvatske i srpske provinijencije. Ponavljam, na jednom istom mestu! Klasiće!

za Diogen: IZVRSTAN KOMENTAR!
Preporuke:
0
0
108 petak, 06 avgust 2010 22:45
Đorđe Vukadinović
Kad sam se već uhvatio u komentatorsko kolo, moram i da nastavim. Dakle, slažem se da je dobro što se vodi otvorena i kritička debata i što se još jednom pokazuje kako NSPM nipošto nije forum "jednoumnika". Ali, najmanje zbog mene, moram reći, tačnije, apelovati na malo pažljivije čitanje nečijih - tačnije, svačijih - reči. Neće to meni naročito ni štetiti ni koristiti, ali može da ostavi lošu ukupnu sliku o - po mom sudu - u osnovi, zanimljivim i često kvalitetnim komentatorskim prilozima na ovom sajtu.
Dakle, ne znam da li su to u strahu "velike oči", kao što reče neko od komentatora, pa se, varani godinama od ovih i onih, ali najviše od raznih velikih, a lažnih "patriota" i "evropejaca", ljudi valjda plaše i trzaju na sve što im zaliči na moguću nedoslednost i promenu stava. Ali bojim se da je ovde, barem u nekolicini komentara, postojala i mrva određene malicioznosti, ili barem prebrzog i površnog zaključivanja. Dakle, vrlo otvoreno i oštro, ne vezujući se za ličnosti, pišem(o) o greškama i propustima ove, one ili neke buduće vlasti. Nema tabua i "svetih krava". Uostalom i ja sam u ovom tekstu napravio mali katalog najkrupnijih režimskih grehova, a i neki komentatori su podsetili šta sam sve i od kada mislio i govorio o politici "paralelnih koloseka" i "Evropa nema alternativu". I zna se ko je za tu politiku bio i jeste najodgovorniji. Ali baš zato ne mogu i neću da se potpisujem ispod činjenično netačne i pomalo stupidne tvrdnje kako je vlast (čitaj Jeremić i Tadić) NAMERNO izgubila proces u Hagu, namerno postavila loše pitanje, unapred znala ishod i sl. I kada to kažem, ja ni malo ne relativizujem kritiku pogrešne politike, nego je, po mom mišljenju, činim uverljivijom i ubojitijom, zato što jasno pokazujem da ona, tj. ta moja kritika nije motivisana slepom mržnjom ili partijskim interesom. Dakle, nije to ničija "odbrana", a još manje "amnestija", već pre, što je takođe neko od komentatora primetio, upozorenje i poziv svima, i tzv. vlasti i tzv. opoziciji na častan otpor.
Preporuke:
0
0
109 subota, 07 avgust 2010 00:58
Đorđe Ivković
http://www.nspm.rs/kolumne-djordja-vukadinovica/veoma-mrsava-dvojka.html
Veoma mršava dvojka
Đorđe Vukadinović
utorak, 07. jul 2009.

Ovo je vlada koja se pokazala relativno uspešnom u onome u čemu joj nisu davane nikakve šanse, niti se čak verovalo da će se oko toga uopšte truditi – diplomatska i politička borba protiv kosovske nezavisnosti – a, sa druge strane, gotovo apsolutno neuspešnom u onome što joj je trebala biti specijalnost (ekonomija i evropske integracije). U svakom slučaju, kada se sve sabere i oduzme, jedna veoma, veoma mršava dvojka najviše je što bi se ovoj vladi moglo dati, i to imajući na umu sve moguće olakšavajuće okolnosti.

Ako je vlada dobila "veoma mršavu dvojku" zbog "relativno uspešne diplomatske borbe za Kosovo" šta sada imamo?
Pošto naše retrogradno shvatanje "časti" podrazumeva vraćanje mandata narodu ako je državna politika neuspešna, a Tadiću i društvu tako nešto ni na kraj pameti ne pada, kako ćemo ih oceniti:
VEOMA NEČASNOM JEDINICOM.
Nevolja je što su u pitanju direktor i nastavničko veće, tako da nije teško anticipirati šta će biti sa školom, ma kako ih ko branio i zašto.
Preporuke:
0
0
110 subota, 07 avgust 2010 03:48
Teofilo Stivenson
Gospodine Vukadinoviću, ne vidim zbog čega je tvrdnja da su vođe okupirane Srbije NAMERNO izgubile ovaj proces, stupidna. Mnogi od nas ne vide NI JEDAN pozitivan rezultat Tadićeve i Jeremićeve politike. Kada svojim lapsusima o krivici za ratove, podeli Kosova i malicioznim komentarima na račun Srba daju signale o političkoj pripadnosti, političari na vlasti čine NAMERNU štetu svom narodu. Ignorišući zločine nad Srbima u Podrinju, minimalizujući zločine u Hrvatskoj i NE HAPSEĆI za minimalizovanje zločina genocida u Jasenovcu, oni pokazuju NAMERU da krivicu svale isključivo na sopstveni narod. Serijom pogrešnih poteza, bacanjem svih aduta radi jednog, pogrešnog, pokazuju da im je NAMERA da Srbiju dotuku. Sudstvo, mediji, politička scena, crkva. Kada su ove institucije u pitanju, oni nepogrešivo, sa jasnom NAMEROM idu ka neslobodi, diktaturi, okupaciji, a ne razmeni mišljenja, prosperitetu. NAMERA je jasna. Kao što je jasna u Preševu, Raškoj, Vojvodini. Mene ona ne čudi, jer vidim kakvi se kadrovi traže za mesta u ’eliti’ okupirane Srbije. Deca nosilaca spomenica, unuci aparatčika, birokrata, Titoista, ljudi bez staža i struke, ljudi koji se mogu ucenjivati zbog stipendija, pozicija, novca, seksualnog opredeljenja. Ti ljudi onda znaju šta im je činiti. I postupaju brutalno, čineći ZLO. Ako kažete nešto protiv, možete da doživite sudbinu g. Panića. Ako im stojite uz bok, postajete zaštićena kasta. Vi tu ne vidite NAMERU, udruživanje, ili kako to SPC zove, a ignoriše, UROTU? Ja vidim.

Strah od ruskog hazjanina doveo je Srbiju do toga da postane mali, siromašni radž, da ’ljubimo šugavu ruku koja nas mlati’, kao što reče gđa Bobić Mojsilović. Da na svaki šamar odgovoramo obaranjem pogleda, a na svaku uvredu prećutnim pristajanjem. Znate li kakve traume čekaju generaciju koja odrasta na Tadićevim vrednostima? To su traume koje Tadićeve kolege vrlo dobro poznaju.
Preporuke:
0
0
111 subota, 07 avgust 2010 05:48
Svetislav Kostić
@ Đorđe Vukadinović! Ostajem kod svojih "stupidnih tvrdnji" u pogledu nauma da "njihova" Srbija zbaci balast Kosmeta a Srbiji natovare EU i NATO. Evidentna je činjenica da je Tadić, u funkciji najautoritativnijeg i stoga najmjerodavnijeg političara Srbije, čije izjave imaju i odgovarajuću težinu, bezbroj puta kada tematika bila "Kosovo", kod Tadića slijedilo u istom dahu: "Ali, "naši prioriteti su EU i evroatlantske integracije". Mada to o Natou u poslednje vrijeme "mudro" izbjegava.

Pitanje sudu kako god postavljeno, rezultat bi bio isti. Tu ste potpuno u pravu. Suština i nije u "pitanju", nego u samom aktu obraćanja toj u biti tobožnjoj "pravosudnoj" instituciji.

Poslije vaše "prozivke" moderatori ne bi trebali da se prema meni odnose drugačije. Ako sam postao težak, neka mi se to kaže u nekoj jasnijoj formi pre nego mi se od tipkanja iskrive prsti.

Kod NSPM najinteresantniji su autorski tekstovi i komentari vaših čitalaca, od kojih nemali broj čita i moje misli. Dakle oni će da pišu predstavnilčki i za mene.

Moj komentar o koji ste se neugodno sportakli, shvatili ste potpuno pogrešno. Pogotovo u dijelu gdje pominjem gospodina Antonića, koji mi čak još i od vas draži. I šta će sada on da misli o meni? A sve sam u stvari jasno rekao. Pa ipak promašio.

Paralela između Tite i Borisa Tadića. Sredinom ili krajem 50-ih godina prošlog stoljeća, reće Josip Broz sudijama preko ondašnje "Borbe" kako se zakona ne treba držatri kao pijan plota. Boris Tadić, Titin nasnjednik u Beogradu 21. stoljeća, reće pre tri godine u intervju u politici, "da Međunarodno pravo nije Sveto pismo".

Kao bivši student Borisovog oca Ljube na sarajevskom pravnom fakultetu, u međuvremenu i sam na Zapadu penzionisani pravnik - doživim kao student prava Titino mišljenje o našim nacionalnim zakonima. A preko pola stoljeća kasnije doživim da Boris Tadić negira Međunarodno pravo u praksi, jer ono nije Sveto pismo. Bravar Tito je više znao o Međunarodnom pravu nego psiholog Tadić o Ustavu Srbije.
Preporuke:
0
0
112 subota, 07 avgust 2010 08:21
Diogen
Poštovani Gosp. Vukadinoviću,

Na žalost, veoma mnogo se srpskom narodu dešavalo (i dešava) stradanja i izjava. Daću samo jedan primer: kada je Dr. Zoran Đinđić konačno dao sjajan intervju čiju bih svaku reč potpisao (pored onog TV Republike Srpske bio je i jedan u Špigelu) i kada je uvideo da su ga koristili kao poslednju marionetu, ubijen je.

Bez namere da budem mizantrop ili cinik, stalno se prisećam onoga (mislim da je Tacit to rekao): Ko ne zna istoriju, osuđen je da je ponovo preživi". I one: "Ne veruj Danajcima ni kada darove donose". I Marfijevog zakona: "Ako nešto može da pođe naopako - poći će naopako". Ja više volim da sam skeptik pa da se prijatno iznenadim, nego da sam optimista pa da me nešto (ponovo) neprijatno iznenadi.

Setite se raspada SFRJ. Niko nije verovao da će predstavnik BiH u predsedništvu (mislim da je čak bio Srbin?) glasati za raspad. Onda se posle ispostavilo da je navodno bio ucenjen tajno slikanim fotografijama od strane jedne jako moćne sile.

Ja još uvek čekam da se pokaže ko je na današnjoj političkoj sceni trojanski konj, a ko je iskreni patriota, ko će državni staviti ispred ličnog interesa. Već imam nekoliko kandidata za "Trojance", ali bih voleo da nisam u pravu. Vreme će pokazati.

Naaša spoljna politika je: Planska? Stihijna? Iskrena? Ili fasada za neku prljavu zakulisnu igru i prevaru gde neko neuspeh prodaje kao spinovani uspeh (Kumanovski sporazumo). S jedne onosimo lažnu deklaraciju (Jelka Kacina i Doris Pak) o nekakvom genocidu, i maltene ispadamo nacisti (nemački kanal RTL se čak bunio što smo sa "pola srca" i tesnom većinom osudili "genocid") zaboravljajući Kravicu, Bratunac i druga mesta gde su ti isti vojno sposobni muškarci ubijali i palili sve do poslednjeg stanovnika. S druge strane bacamo pare na nesposobnu diplomatiju. Zgrozila me je vest da je MIP uspeo da uštedi 800.000 EUR na reprezentaciji, nakon afere sa Parizom. Bar je taj novac trebalo dati američkim lobistima da "kupimo" dobar rejting Srbije!
Preporuke:
0
0
113 subota, 07 avgust 2010 08:37
Diogen 2
Što se tiče "pitanja", Prof. Kosta Čavoški je u "Pečatu" dobro objasnio problematiku. Imate i na Balkan magazinu tekst "Osamostaljivanje Kosova", a imaju interesantni članci i na "Glasu Rusije". Ne bih da postavljam linkove, jer ne znam da li dozvoljavate u komentarima.

Za Milana:
Vaše komentare sam pročitao, i napisali ste sve što stoji. Ostaje još jedan detalj: svi dobri oficiri su (posebno iz Prištinskog korpusa) poizbacivani iz Vojske, kako se priča po direktnom nalogu jedne jako moćne sile. Sistemi Strela 2M (koji su se odlično pokazali) masovno su uništavani (kažu, čak uz prisustvo ambasadora te zemlje), a tenkovi su isečeni u staro gvožđe. O tome ima jedan odličan članak u ranijem broju "Pečata".
Preporuke:
0
0
114 subota, 07 avgust 2010 13:08
OKVIR
Nisu oni gubitnici - ono zbog cega su se borili da dodju na vlast to su dobili ( uzeli ). Sve ostalo su njihova necasna dela i price.

Treba pogledati u epicentar, koji generise sve druge probleme ( neke u vecoj a neke u manjoj meri ) - dakle njihov odnos prema realnoj ( a ne njihovoj trange-frange i DRP ) ekonomiji:
1.Koliko je malih ( po broju zaposlenih ) preduzeca - firmi ( koja se bave nekom PROIZVODNJOM ) naraslo u srednja?
2.Koliko je srednjih firmi ( isto proizvodni sektor ) naraslo u velike firme - kompanije?
Proslo je deset godina u - STA ???

Iz ove perspektive ja gledam i na politiku prema Kosovu i Metohiji, i to na sve partijske kombinacije koje su se smenjivale u zadnjem desetljecu na vlasti. Za ovu zadnju ekipu na vlasti - nemoguce je reci da vode odgovornu politiku.
Problem je i sa opozicijom sto cini situaciju ozbiljnom ( priprema za novu manipulaciju ).
Gospodin Vukadinovic je napravio dobru analizu koja ukazuje i na nevidljive stene ispod povrsine. No imajuci i to u vidu, ovaj put je ipak potcenio ukupnu tezinu promasaja, ovih na vlasti.
Kad se pogleda njihova ekonomska politika, jasno je da se mora nesto ozbiljno menjati !!!
Preporuke:
0
0
115 subota, 07 avgust 2010 13:30
Milan
Gospodine Vukadinoviću, bilo bi poželjno da se češće umešate komentarima među nas čitaoce, a to važi i za ostale autore NSPM, jer se tako evidentno brže i otvorenije dolazi do suštine, a moderator ostavlja po strani. Sa moderisanjem u vezi, mislim da se prestrogo sudi NAMERAMA, ipak smo mi čitaoci ograničeni brojem slovnih znakova, vremenom, pamćenjem..., i neće biti da su uvek zle namere u pitanju, te malo širine u tom pogledu nebi škodilo, pogotovo uzimajući u obzir medijski mrak koji vlada zbog nametnute „politički korektne“ samocenzure. Ne moramo se obavezno slagati, a ni do beskraja ubeđivati ko je u pravu jer, na kraju krajeva, vreme uvek pokaže gde se istina krila.

Vi i Antonić ste moji imiljeni analitičari, verovatno zbog bliskih stavova koje delim, a vas posebno cenim jer se usuđujete da prognozirate šta će se u budućnosti dogoditi i obično ste u pravu. Redak dar! Jer ako, recimo, Goatija uzmemo kao doajena političke analitike i malo analiziramo njegove prognoze, videćemo da skoro nikada nije bio u pravu.

U ovom slučaju se, jednostavno, ne bih sporio sa vama, mislim da je već dosta čitalaca reklo sve ono što bih i ja imao da kažem. Ja ne verujem u dobre namere Tadića i Jeremića, a mislim da ste upravo vi u svojim analizama dali dovoljno materijala da se u njihove namere posumnja. U svakom slučaju, hvala vam na „intervenciji“, uz želju da to bude češće, pa makar i „sevale varnice“.

@Diogen:
Kada je Pavković stao uz Đinđića protiv Koštunice, ovaj ga je pustio niz vodu i time direktno pospešio rasturanje oficirskog kadra koji, ne samo da se „na strašnom mestu“ pokazao i dokazao, već se vrednost tih ljudi još više ogledala u veri da se može suprotstaviti i odbraniti, uprkos tehničkoj superiornosti NATO trupa. Ovo ja u vezi sa pomenutim trojanskim konjima...
Preporuke:
0
0
116 subota, 07 avgust 2010 14:19
saša r.
@Milan;

Ova replika Diogenu ne pije vodu. Jer ako je general Pavković služio Miloševiću, zatim Koštunici, a potom se ponudio Đinđiću, njemu se ne može verovati. Oprostite, bio sam protivnik Miloševiću, posebno zato što sam smatrao da je bio suviše pametan da bi dopustio da se na isti način predaju sve teritorije ( o čemu sam već sa Vama diskutovao ). Da se Pavković suprotstavio Miloševiću čim je potpisan kumanovski sporazum, dao bih mu za pravo da bude uz Koštunicu. Ali ako je Pavković uživao sve privilegije kod Miloševića, kao i to da je bio uz njega sve do 5-og oktobra, onda je bio dužan da bude uz njega i u zlu, to je jedino pravilo odanosti. Vojnici ipak nisu političari, da bi dopustili sebi da se okreću kao vetrokaz. Takođe, što se tiče operativnosti trupa na Kosovu, zaslugu imaju isključivo generali Lazarević i Delić, koji su se pokazali kao vrhunski operativci.
Preporuke:
0
0
117 subota, 07 avgust 2010 15:09
Stanimir Trifunović, ranije, PETI ELEMENT
@ Đorđe Vukadinović

Ali baš zato ne mogu i neću da se potpisujem ispod činjenično netačne i pomalo stupidne tvrdnje kako je vlast (čitaj Jeremić i Tadić) NAMERNO izgubila proces u Hagu, namerno postavila loše pitanje, unapred znala ishod i sl. I kada to kažem, ja ni malo ne relativizujem kritiku pogrešne politike, nego je, po mom mišljenju, činim uverljivijom i ubojitijom, zato što jasno pokazujem da ona, tj. ta moja kritika nije motivisana slepom mržnjom ili partijskim interesom.


Poštovani profesore, ako se i mogu složiti da vlast nije NAMERNO (jer takav stepen veleizdaje ne mogu da poimam) izgubila proces u Hagu i sve ostalo što ste nabrojali, ne mogu i ne prihvatam više nego diskretno ignorisanje političkog, državničkog i istorijskog odsustva sluha, arogantnog partijskog autizma i ciničnog odbacivanja svih ostalih inicijativa koje su stojale na raspolaganju da proces dobije pozitivniji tok po našu zemlju. I to je ugaoni kamen za razumevanje opšteg odnosa aktuelne vlasti prema svim državnim pitanjima, ali i ugaoni kamen za perspektive tumačenja Vašeg teksta. Otud i nejasni ali naglašeni osećaj da se relativizuje odgovornost za faktički ishod pred MSP.
Iskreno poštujući Vaš doprinos podizanju nacionalne svesti, pozdravljam Vas.
Stanimir Trifunović
Preporuke:
0
0
118 subota, 07 avgust 2010 15:27
BBjedan
Pažljivim čitanjem teksta „Čast gubitnika“ (i ne samo tog teksta), može se zaključiti da je Đorđe Vukadinović izuzetno objektivan analitičar koji na izbalansiran način, bez ostrašćenosti i malicioznosti ali i bez podilaženja, analizira zbivanja na političkoj sceni Srbije. Problem je, međutim, što se politički život Srbije (i politička sudbina Srbije) ne odvija (i ne kroji) samo na srpskoj političkoj sceni a još manje na otvorenoj sceni. Zato analitički pristup Đ. Vukadinovića koji bi bio uzoran u jednoj Francuskoj ili V. Britaniji, počinje da pokazuje svoja ograničenja u Srbiji. Zemlja koja prolazi kroz sudbinska iskušenja zahteva vanredne političare ali i vanredne analitičare koji bi i tim političarima i javnosti ukazali šta stoji IZA nekih događaja i ISPOD površine nekih zbivanja. Analizirati same događaje i sama zbivanja u našem slučaju postaje nedovoljno. A da bi se shvatilo i videlo šta stoji iza površine stvari, potreban je drukčiji pristup, možda i drukčije sposobnosti a možda je jednostavno potrebno biti neka vrsta insajdera, učesnika tih zbivanja u ovom ili onom svojstvu. U svakom slučaju, kako sada stvari stoje, svi se nalazimo u istom košu - političari, analitičari, komentatori, posmatrači sa strane - i svako tu ima neko svoje viđenje, svoje simpatije, antipatije, svoje favorite i svoje prognoze, i sve to postaje malo monotono i bespredmetno.
Preporuke:
0
0
119 subota, 07 avgust 2010 16:15
Milan za saša r.
Generali Pavković i Lazarević su mnogo pre nego što se i pretpostavljalo da će jednom doći do rata sa NATO trupama, služili na Kosovu i kao pravi profesionalci prevrnuli i upoznali svaki kamen, drvo i šumarak. Našu strategiju i taktiku na Kosovu je osmislio gen.Pavković i kao nadređeni komandovao generalima koje pominjete. I on je sve vreme bio na terenu i delovao operativno, isto kao i Lazarević koji je, da se razumemo, bio Pavkovićeva desna ruka. Mislili su isto. Delićeve zasluge su ogromne, ali ne vidim da zbog političkih uverenja treba deliti sposobne i hrabre oficire profesionalce na veće i manje rodoljube. Ne mogu se Pavkovićeve vojne zasluge umanjivati zbog njegovog političkog delovanja, kao što je to svojevremeno vulgarno pokušavao Čović onim svojim čuvenim obraćanjem „general Sunce“. Nedostojno je izvrtati istinu i negirati zasluge zbog političkog neslaganja. Sva trojica pomenutih generala su kao i svojevremeno Mladić, dostojno branili i odbranili čast srpskog oružja u sukobu sa najvećom vojnom armadom svih vremena.

Oprostite vi meni, ali sam ja pokupio porodicu i napustio zemlju zbog Miloševića. Ne branim ja njega, SPS, Koštunicu ili Pavkovićeva politička uverenja, već istinu. U vojsci sam dovoljno dugo jeo hleb, da bi mi neko danas pričao, kao da nam se sve ovo događalo pre 100 godina, da je Milošević komandovao vojskom. Nije! Ponavljam, tek kada je smenio Perišića 98. vojska je definitivno potpala pod njegovu komandu, najviše zahvaljujući upravo Pavkoviću i njegovoj kliki. Ali, to ne može umanjiti Pavkovićeve VOJNE zasluge.
Preporuke:
0
0
120 subota, 07 avgust 2010 16:39
Jedan pažljivi čitalac
Ali baš zato ne mogu i neću da se potpisujem ispod činjenično netačne i pomalo stupidne tvrdnje kako je vlast (čitaj Jeremić i Tadić) NAMERNO izgubila proces u Hagu, namerno postavila loše pitanje, unapred znala ishod i sl. I kada to kažem, ja ni malo ne relativizujem kritiku pogrešne politike, nego je, po mom mišljenju, činim uverljivijom i ubojitijom, zato što jasno pokazujem da ona, tj. ta moja kritika nije motivisana slepom mržnjom ili partijskim interesom.

Parafrazirajući gornji navod, mogu reći, da se ne bih potpisao ispod, po svom mišljenju, činjenično netačne tvrdnje da se izneta kritika objektivno "ne relativizuje i da se čak, ona tako čini uverljivijom i ubojitijom", kada se svoja pozicija prethodno iznova pokaže (predstavi, dokaže) kao nepartijska, nemrziteljska - jednom rečju, izbalansirana! Zato što se tako pažnja preusmerava na "naratora" i sporedne aktere, a Glavni pomera u stranu (senku). Njemu (Glavnom, gle čuda?!) - to onda odgovara!
Ipak, nama nije cilj da radimo što Njemu odgovara, nego, da Glavnom ukažemo dužnu pažnju i onda kada je "negativac" i da ga, kao takvog, "ogolimo" kako zaslužuje! Naročito onda kada se on, prethodno, uz pomoć izvesnih veza, tako beskrupulozno izBorio da uloge drugih budu sasvim sporedne! Kritičari mogu pisati šta god hoće i u kom god obliku; gde će i koliko biti raspoređeni svi aspekti kritičkog pogleda - stvar je shvatanja funkcije određene forme! Kada se u kratkom novinskom tekstu želi reći sve - to je višak informacija od kojih se, manje-više, sve ubrzo zaborave. To može biti i jeste nečiji cilj - naš ne (zajedno smo)! Na tekstove onih koji o našem negativcu pišu negativno, zato što bi mogao biti još uslužniji, ili o njemu pišu pozitivno pa kako bilo - retko reagujemo! Ne može se postići (puno ih je po drugim sajtovima i novinama), a ne bi bilo ni vajde! Ovde imamo nadu! Onaj pominjani, a zaboravljeni treći put, mi prvo moramo "idejno rešiti" - sami!. To je naš Nulti koridor IZLAZA!
Preporuke:
0
0
121 subota, 07 avgust 2010 16:44
Mislilac
@Teofilo Stivenson

Procitao sam poslednji komentar gospodina Vukadinovica i odusevio sam se, on je u njemu i vama i ostalim ocitao bukvicu. Jer zaista, ukoliko vi jednog Tadica, koji je osrednji u svemu osim u marketingu, dozivljavate kao nekog super inteligentnog zaverenika koji sprovodi u delo pakleni plan o unistavanju Srbije to onda zaista govori o vasoj moci rasudjivanja...
Narocito vam je "jaka" ona floskula o okupaciji Srbije. A period slobode vam se poklapa sa periodom Slobe, jel da? Dakle, doba kada je IZBORNA KRADJA bila nesto sasvim uobicajno i kada je zemlja trpela poraze na svim planovima, i to MNOGO GORE PORAZE NEGO SRBIJA DANAS, je sloboda a dan kada je narod zbacio coveka koji je bio odgovoran za gore pomenuto i nakon koga vise nije bilo izborne kradje je pocetak okupacije? Zanimljive teorije nema sta...
Pa posto se vec osecare okupirano preporucujem vam da odete na jedan sajt koji se zove "Slobodna Vojvodina" jer i tamo ima mnogo "umnih" ljudi koji smatraju da su porobljeni i koji Tadica vide kao nekakvog zaverenika. Mogli bi ste sa njima da organizujete i neki pokret otpora, a da o eventualnim razlikama razlikama ne raspravljate dok ne oterate okupatora, zato sto je sloboda ipak na prvom mestu.
Preporuke:
0
0
122 subota, 07 avgust 2010 19:54
Jasna Simonović
Diogen,
Za vašu informaciju, pri jednom drugom nedavnom tekstu na nspm-u jedan nas je kometator obavestio da je ideju za pravni tekst za savetodavno MSP mišljenje dao Tibor Varadi...ne znam da li kao oficijelni državni službenik, ili kao saradnik MSP-a pošto znam da je odavno u "funkciji suda" ..Ne znam da li su u sastavljanju teksta učestvovali "nabedjeni klinci", ili "umišljeni staropravnici", ali baš bih volela da saznam...
Prosto je neverovatno da nas Boris ostavi u tolikoj neizvesnosti....Pa svaki akt u samoupravljanju smo potpisivali ko je sastavio, ko je sačinio, itd. Valjda je tako bilo i u srednjim školama!...Samo je rekao da je nastao u njegovom kabinetu!I u Kabinetu ima podele posla!

Kažete: "Setite se raspada SFRJ. Niko nije verovao da će predstavnik BiH u predsedništvu (mislim da je čak bio Srbin?) glasati za raspad. Onda se posle ispostavilo da je navodno bio ucenjen tajno slikanim fotografijama od strane jedne jako moćne sile."....Koliko znam krivicno delo ucene ne zastareva, možda nisam u pravu, ali ako je ovo tačno mislim da je pravni sukcesor Jugoslavije dužan da podnese krivičnu prijavu za ucenu...Ne znam kom sudu, ali ja bih volela da bude Američkom...

ps I nemojte baš taj Marfijev zakon tako bukvalno da shvatate....Može se poći i naopako od naopakog!
Sve najbolje...
Preporuke:
0
0
123 subota, 07 avgust 2010 20:48
Nina
Analiza je uglavnom dobra, ali ne u delu koji se odnosi na Tadića. Iz nekog razloga g. Vukadinović je veoma popustljiv prema Tadiću. Vrlo kratko, ja ne mislim da je Tadić svesno pravio sve ove greške. A to jesu greške, jedan iza druge. I zbog toga, ako ikakvog morala ima (a nema) trebalo bi da on i ceo njegov tim daju ostavke i sazovu izbore.

Bolje objašnjenje i verovatno bliže istini je da Tadić nema dovoljno kapaciteta da shvati šta mu se dešava i na koje poteze je majstorski naveden, a da najverovatnije nije bio svestan kuda to vodi. U najboljem sučaju može se reći da je Tadić naivan i da je poverovao svojim zapadnim ”savetnicima”, te da je više puta preveden ”žedan preko vode”, kao i mnoge druge ”srpske vođe”, što ga ne opravdava!

Igra se velika šahovska igra, u kojoj sa jedne strane imamo najbolji superkomjuter na svetu, a na drugoj strani Tadića za koga se ne zna da li je ikada pipnuo šahovsku tablu! A superkompjuter može da analizita milione verzija u sekundi i odluči koji potez treba da povuče sada da bi se nešto desilo posle 10 ili 20 poteza. Vrlo jednostavno, u SAD postoje timovi u nacionalnim laboratorijama, u tink—tenkovima, u raznim državnim insitucijama, čiji je zadatak da razvijaju metode i softversku podršku za analizu svakog dela sveta, nacije i grupacije, uz simulaciju njihovog najverovatnije ponašanja pod određenim okolnostima.

Jedino rešenje je da Srbija pod hitno skupi sve svoje mozgove iz raznih oblasti i razvije strategiju u borbi za opstanak države i nacije. Pojedinac (Tadić), niti određena stranka, grupa i sl. nemaju pravo da donose ovako važne odluke! Arogantnost, političarenje, sujeta, pohlepa su nas doveli gde smo i samo drastična promena može da nas izvuče iz provalije u koju idemo.

Zato je Vaša analiza nepotpuna i time opasna, jer daje kredite Tadićevoj politici koja nas vodi u taj ambis.
Preporuke:
0
0
124 subota, 07 avgust 2010 21:49
Jasna Simonović
Jedan pažljivi čitalac ...

Sjajan komentar..."Nulti koridor izlaza" na treći (zajednički) put možda vodi preko dobro-namernog (slažem se sa Vukadinovićem da nije zlo, ali za namerno već ne, svaki tako visoki državnički potez i treba da je nameran, samo nije svačije znanje dovoljno da prepozna nivo namernosti, tako nekako...)...

Kažete "idejno rešiti sami", pa to od nas traže već godinama! Vostanie Serbia...

Doći na isto "nulto" mesto preko okeana uzdignute glave...sa 31 milijardom spoljnog duga i "310" spoljnog prihoda...I gasiti požare, smirivati tajfune, oplemenjivati tajkune i terorisati teroriste hlebom a ne kamenom...tako nekako....globalno jasno...
Preporuke:
0
0
125 subota, 07 avgust 2010 21:57
Zoran Mihajlović
Prosto sam iznenađen stavom g'dina Vukadinovića odnosno njegovom odbranom neodbranjivog i razumevanjem nerazumnog kada je domaći establišment u pitanju(strano a naše). Da li ga je zahvatio sindrom Tome Nikolića?
Preporuke:
0
0
126 subota, 07 avgust 2010 22:22
Branislav G. Romčević
ZA GOSPODINA ĐORĐA VUKADINOVIĆA. Kineska poslovica kaže da je istina samo jedna od mogućnosti. U slučaju presude MSP postoji niz mogućnosti, a jedna je i malignost najkrupnijih srpskih učesnika proistekla iz svesnog ili nesvesnog udovoljavanja manipulacijama koje sprovodi svetski hegemon. Vi tu mogućnost apriorno odbacujete. Zašto? Ona je jedna od mnogih, a još se ne zna koja je istinita. Dopustiti postojanje i takve mogućnosti dok istina ne izađe na videlo nikako ne podrazumeva „motivisanje slepom mržnjom“. Vaša logika ovog puta ne drži vodu.
Preporuke:
0
0
127 nedelja, 08 avgust 2010 15:30
Biljana Nikolić@Đorđe Vukadinović
Ni ja ne mislim da je pitanje MSP svesno I NAMERNO postavljeno tako da se na njega dobije odgovor koji se dobio, i tu mogu da se složim sa Vama u definiciji pojma "namerno". Međutim, svedok sam da je bilo toliko drugih NAMERNIH I SVESNIH postupaka,podvala i pretnji počev od predizborne kampanje 2008. godine, toliko dokaza nesposobnosti, beskurpuloznosti, nezainteresovanosti i nedostatka elementarne ozbiljnosti, moralnosti, odgovornosti, stučnosti i NAMERNOG ostanka na vlasti posle svih neuspeha. Iz tog ugla, kad neko svesno radi posao za koji nije stručan, sposoban, hrabar, odlučan, njegov neuspeh ne može biti "slučajan" već itekako NAMERAN.
Preporuke:
0
0
128 nedelja, 08 avgust 2010 19:50
BB jedan@ Biljana Nikolić
U potpunosti delim Vaše mišljenje. Drukčije tumačiti stvari mi se čini malo bukvalistički.
Preporuke:
0
0
129 ponedeljak, 09 avgust 2010 09:49
Mile Bre
Opet ja.Mislio sam da je diskusija na ovu temu odavno završena.Ali avaj.Ne bih dalje raspredao, ali se osećam (prozvanim) kverilat, da iz stranačkih pobuda osuđujem politiku DIRIGENTA i njegovog orkestra.Jer ja smatram njihove "greške" namernim.Nisam član nijedne partije!Ali da sa: pomalo stupidnim tvrdnjama, mrvom odrećene malicioznosti (g.Đorđe Vukadinović), moć rasuđivanja(Mislilac Teofilu Stivensonu - doza uvredljivosti pogađa i moj stav)i td., a sve zbog mišljenja da su sudske greške namerne.Govorim u množini, jer pored mišljenja MSP u slučaju Ganić se potkrala greška naših ekspertiza(vidi: Ekstradicione muke Srbije, autor g.Stefan Karganović, NSPM).I dok je Ganić u pritvoru, šta ono izjavljuje dirigent?Kako je okarakterisao rat u Bosni?
Dali možemo poverovati kako je dirigent toliko obdaren i obrazovan da je pored psihologije, ekspert u svim oblastima i naukama,pa se NjEGOVA mora bezuslovno poštovati i bezpogovorno izvršavati, ne ulazeći u polemiku.Naravno da nije SUPEREKSPERT, a njegovi savetnici samo razrađuju dirktive EU.Pored pohvala (od strane centrale za uputstva) za uspešno sprovođenje direktiva, dirigent je bio i javno odlikovan za HRABROST??? Ovakvu politiku poznaju svi i nevidim u čemu sam grešio u mojim granicama rasuđivanja?
Ja bih ovako odgovorio na sledeća pitanja:
1.Čemu tendeciozno upozoravanje od devedesetih?
- Zastrašivanje naroda ratom i bombardovanjem.
2.Zašto su sve negativnosti u Miloševićevom režimu?
- Psihički pripremiti javnost za bezbolnijim odricanjem iredentista od dejtonskog sporazuma i rezolucije 1244. a i opravdavanje bombardovanja.
3.Čemu rasparčavanje Srbije?
- U cilju slabljenja nacionalnog bića, da bi Srbi u mnogim regionima bili manjina(Šangarepa: donacije za pomoć regionima).
4.Šta još vodi u slabljenju Srbije i srpskog naroda?
- Slabljenje uticaja SPC, forsiranje nihilizma, kriptičnost "res fakti", kriptični krimen u ime EU (koja nema alternativu), Ućutkivanje javnih glasila, kontrola sudstva idr.
Preporuke:
0
0
130 ponedeljak, 09 avgust 2010 11:41
M
Ja tekst sada, posle svih ovih komentara i izazvane "bure među istomišljenicima", vidim kao jednu vrstu lakmusa, da se ispipa puls preostalih "patriotskih snaga" u narodu. Nisam nezadovoljan rezultatom. Još uvek nas ima i pored svakodnevnog medijskog pogroma. Iako mislim da je moj stav po pitanju ovog teksta jasan, evo i da se javno odredim - ne slažem se sa ocenom autora da Tadić i Jeremić nisu unapred znali da je bitka izgubljena, kao i da izborom metoda borbe samo nanose još veću štetu. Znali su! Način koji je izabran da se nastupi u GS UN govori sam za sebe.
Preporuke:
0
0
131 ponedeljak, 09 avgust 2010 12:43
Teofilo Stivenson
U životu me čak ni građani Ljubuškog i Duvna, poznati po svojoj ljubavi prema Srbima, u JNA, nisu ’častili’ imenom srbokomunista (mali slovom, uredno), kao što to čine drugosrbijanci. Toliko o kulturi i toleranciji. A i muzičkom i modnom ukusu (Tompson, crno).
U srpskom političkom, javnom, medijskom, naučnom diskursu, vlada snishodljivost i tolerancija prema ljudima koji nas omalovažavaju, vređaju, gaze, iz računa. Iz iskustva znam da takvi prilikom susreta i direktnog pogleda u oči brzo, osramoćeno, spuštaju pogled. Jedino kada govore sa pozicije sile, histerično podižu glas, vređaju, šamaraju, osuđuju, izmišljaju. Razgovor je moguće voditi sa nekim ko vaše mišljenje uvažava, spreman je da vas u suprotno ubedi, ali i da sopstvene stavove koriguje vođen snagom tuđih argumenata. NE MOŽE se razgovarati sa nekim ko od nepromenjenog mišljenja, od krhkih i nestabilnih relacija sile i nametnutih vrednosti živi, jer ih silom nameće jednom siromašnom, iznutra uništenom društvu. I za to dobija svoju bednu, Judinu platu.
Preporuke:
0
0
132 ponedeljak, 09 avgust 2010 18:15
Svetislav Kostić
@ M (09 avgust 2010 12:41)! "M" vidi u kolumni naivno "jednu vrstu lakmusa, da se ispipa puls preostalih patriotskih snaga u narodu.

Po mojoj ocjeni, kada bi čitalaki stavovi korisnika portala NSPM bili reprezentivni na "patriotske snage u narodu" - pa neka se pritome imalo na umu samo puniljetnje Srpkinje i Srbe - Tadić ne bi bio potvrđen najkasnije na poslednjim predsjedničkim izborima. A to važi za sve od neodgovornih srpskih birača izabrane starnke i stranćice i njihovi lireri i liderčići koji se ne srame sudjelovsati u jednom ponovnom, ali poslije skupštinskih izbora jednom razbijačkom udaru po uzoru na taktiku komadine kobasice od koje se komad po komad odsjeca, dok i posednja kriška ne završi u antisrpskim raljama. takvih pohlepnih žderatora već sama Evropa puna.
Preporuke:
0
0
133 ponedeljak, 09 avgust 2010 20:07
Mislilac
@Teofilo Stivenson

Previse primate stvari k srcu. Sto se tice termina srbokomunista ja sam ga "pokupio" od Milana St Protica. Sa druge strane vi mene cascavete terminom drugosrbijanac koji je isto tako uvredljiv. A na stranu to sto ne slusam pescanik, ne citam e-novine i sl...
Inace rekao bih da sam preispitivanju sopstvenih stavova mnogo skloniji od vas.
Kako se ja ponasam pri susretu sa drugima ne znate i ne mozete to da tvrdite, kao sto ne mogu ni ja za vas.
Narocito ste "jaki" na kraju kada govorite o mojim prihodima. Ako vas bas zanima ja imam svoj privatni biznis tako da platu ne primam...
Preporuke:
0
0
134 ponedeljak, 09 avgust 2010 20:46
Nikola
Poštovani Đorđe. Časni gubitnik je bio Stevan Sinđelić. Ovi dnas na vlasti su nečasna bulumenta
Preporuke:
0
0
135 ponedeljak, 09 avgust 2010 22:39
@Mislilac
"...vi mene cascavete terminom drugosrbijanac koji je isto tako uvredljiv. A na stranu to sto ne slusam pescanik, ne citam e-novine i sl...".

Sta je to uvredljivo u terminu "drugosrbijanac"? Problem u terminu "srbokomunista" je u tome, sto on dolazi iz Hrvatske i osmisljen je tamo kao kvalifikatorski i cak vrlo uvredljiv (isto kao i "srbocetnik"), a Protic ga je, nazalost, pokupio u "nasoj" NVO kuhinji, koja jasno i glasno lobira za hrvatske interese.

Ko prati komentare, zna da vi uvek zastupate iste ili veoma slicne stavove "drugosrbijanskim", pa vas zato svi i svrstavaju u pomenute. A, verujte, tako je malo vazno da li pratite ili ne pratite njihove medije.
Preporuke:
0
0
136 utorak, 10 avgust 2010 00:02
Mislilac
@@Mislilac

Moguce da je termin srbokomunista nastao u Hrvatskoj ali ja ga ne koristim u tom kontekstu. Ja tako nazivam jednu ideologiju koja je mesavina komunizma i srpskog nacionalizma u njegovom nakaradnom obliku.

Ako mene vidite kao istomisljenika onih koje Antonic i vi ovde nazivate Drugom Srbijom to onda govori o vasoj moci rasudjivanja.
Podjednako su mi odbojni i stavovi srbokomunista i stavovi titoista (Proticev naziv za one koje vi svrstavate u Drugu Srbiju).
Ja sam po opredeljenu konzervativni liberal, ne smatram da EU nema alternativu, narocito sada kada je pod znakom pitanja ne samo to da li mi mozemo da udjemo u istu vec cak i to da li ce ona postojati za 15ak godina. Moj stav je da u EU treba da udjemo kada za to budemo spremni i kada i ako njene clanice i mi budemo zainteresovani za to.
Dalje, po pitanju vere, regionalne politike, srpske istorije pa i ekonomije jednim delom imam primetno drugacije stavove od "drugosrbijanaca". A vas problem je u tome sto stavljate znak jednakosti izmedju onih koji prihvataju vrednosti zapadne civilizacije i onih koji smatraju da je Republika Srpska genocidna tvorevina, da treba priznati CPC i sl.
Moja politicka opredeljenja formirana su iz dela Irvinga Kristola i Zbignjeva Bzezinskog (kome sam uz sve razlike bio jedan od najdrazih studenata), a od starijih su tu Edmund Berk, Makijaveli i delimicno Adam Smit. Znaci nema Latinke Perovic, Vesne Pesic i drugih... Nikada nisam bio clan neke NVO, tacno je jedino to da sam nesto malo saradjivao sa ASS i Isac Fondom i to je sve...
Na kraju, ja ne smatram svakog neistomisljenika na NSPM za srbokomunistu ima tu ljudi koje postujem kao sto su aleksandar i thinking maize. Ako sam posle svega ja za vas i dalje "drugosrbijanac" onda "bravo".
Preporuke:
0
0
137 utorak, 10 avgust 2010 12:22
@Mislilac
„Moguce da je termin srbokomunista nastao u Hrvatskoj ali ja ga ne koristim u tom kontekstu.“
O koriscenju odredjenih trermina sude citaoci i kao sto vidite, protumaceno je kako je protumaceno. Zasto? Upravo zato sto citaoci znaju kako je i gde termin nastao i u koje svrhe! A iz konteksta ne da se ne vidi, nego se neda ni naslutiti da vase namere nisu uvredlive, naprotiv!

Sto se tice termina „drugosrbijanac“, ne postoji, bar ne zvanicno, stranka ili sire organizacija, zvana Druga Srbija. Radi se o stavovima, a ne o zvanicnom opredeljenju. Ako vi na ovom sajtu, na primer, branite stavove Cede Jovanovica, meni nista ne vredi sto se vi javno izjasnjavate da ste pristalica, na primer, DSS-a. Jenostavno ne pije vodu, citaoci prepoznaju stavove, da li su, ponavljam na primer, iz Cedine ili Kostunicine kuhinje. Dakle, citaoci vas citaju kao „drugosrbijanca“.
P.S.Pojedini stavovi Bzezinskog se sjajno uklapaju u drugosrbijansku matricu.
Preporuke:
0
0
138 utorak, 10 avgust 2010 12:39
Teofilo Stivenson
’...ima tu ljudi koje postujem kao sto su aleksandar i thinking maize.’

G. Mislilac,

Poštuje se SVAKI sagovornik u diskusiji sa kojim se MOŽE razgovarati. Sa onima koji koriste popularne izraze iz Zapadne Hercegovine iz Drugog svetskog rata, da bi sagovornike etiketirali, se teško može razgovarati. Tome (osnovnim pravilima pristojnog razgovora) je, osim strahovite ljubavi za Rusiju, Ruse i mineralne resurse u Sibiru mogao da Vas nauči i g. Bžežinski, mada je sve bilo izvodljivo i ranije, npr. u porodici, osnovnoj školi. Dolazite ovde mesecima pa ste mogli ponešto i da naučite. Ovo znači, bez obzira da li tamo idete ili ne, NIJE PEŠČANIK.

Čiji sam student i kolega, nije važno. Važno je da od g. Protića ne preuzimam ni ideje ni terminologiju, jer nejasnost reči i izraza gotovo uvek odražava konfuziju misli. Srbokomunisti?! Kultura dijaloga? Akademski nivo? Bibliografija? To je Srbija danas. Zato ovde ima toliko gneva. Hoće ljudi minimalnu pristojnost.

Uprkos svemu, nije mi jasno zbog čega ste se osetili prozvanim. Ali ne objašnjavajte mi, molim Vas. Imam partijsku knjižicu od 1804, čukundeda mi je preveo Kapital na staroslovenski, Srbin sam od 1987 (Slobodan Milošević mi je to objasnio, nisam znao ranije), i, logično, u pravu ste. I Vi, i Protić, i Bžežinski. A šta bi rekao Adam Smit o srbokomunizmu, ne znam. Da niste možda mislili na nekog iz Monti Pajtona? Jer sve zvuči tako apsurdno, konfuzno i smešno.
Preporuke:
0
0
139 sreda, 11 avgust 2010 02:26
Peter RV@Teofilo Stevenson@Mislioc
Ne slazem se sa g.Stivensonom da su Tadic&Co namjerno napravili ovaj MSP-fijasko. Priznajem da nemam nikakve dokaze "za" ili "protiv", ali posmatrajuci ovu nasu vladajucu druzinu, oni ne impresioniraju kao zavjerenici tako visoke klase.
Ne da oni nijesu svjesni da su satrapi sile koja im je podvrgnula zemlju, nego da su se istrcali da dokazu tom povrgnutom narodu da su 'nezavisni' od stranih ambasada. Za ovo, kako vec vidimo, su im usi izvucene.

Sto je 'Mislioca' deprimiralo, medjutim, nije ovo gornje nego sledjece :

"Strah od ruskog hazjanina doveo je Srbiju do toga da postane mali, siromašni radž, da ’ljubimo šugavu ruku koja nas mlati’, kao što reče gđa Bobić Mojsilović. Da na svaki šamar odgovoramo obaranjem pogleda, a na svaku uvredu prećutnim pristajanjem"

Ovo bi svaki castni (i izkusni) mrzitelj Rusa smatrao kao supremni izazov, kome je nemoguce odolit.
Preporuke:
0
0
140 sreda, 11 avgust 2010 12:46
Jedan pažljivi čitalac
Peter RV@Teofilo Stevenson@Mislioc
Ne slazem se sa g.Stivensonom da su Tadic&Co namjerno napravili ovaj MSP-fijasko. Priznajem da nemam nikakve dokaze "za" ili "protiv", ali posmatrajuci ovu nasu vladajucu druzinu, oni ne impresioniraju kao zavjerenici tako visoke klase.

Gde uopšte vidite potrebu za visokom klasom u ovom (ne)delu?! "Kvalitet" tog čina ogleda se, između ostalog, i u tome što je tako očit, da upravo zbog toga ima onih koji se ne slažu "da su Tadic&Co namjerno napravili ovaj MSP-fijasko"! Kakava klasa, to je prosto rezultat poznavanja, prethodno, oblikovanog mnjenja; proizvod strateškog marketinga, tj. raznih "Strateških marketinga"!
Preporuke:
0
0
141 sreda, 11 avgust 2010 16:01
Ljubiša Spasojević
Tvrdimda su Jeremioć i Tadić namerno pripremili i sproveli još jedan nacionalni fijasko. Dokaz su Jeremićeve izjave Guzenbaueru i američkim političarima da će prihvatiti nezavisnost Kosova i Metohije. Sigurno ih nije dao bez Tadićevog naloga i znanja. Čim ih je dao (nikada ih nije demantovao), znači da je on operativgac sprovoeđnja politike Borisa T. ,a čiju on politiku sprovodi,jasno je.

Da podsetim da su isto tako obećali ulazak Srbije u NATO.
Preporuke:
0
0
142 sreda, 11 avgust 2010 19:59
Svetislav Kostić
Posebno na primjeru ovog autorskog analitičkog djela od nas cjenjenog Đorđa Vukadinovića, fasciniran sam visokim nivoom prosjeka čitalačkih komentara. Patriotizam kao motivisanost može samo donekle da objasni taj fenomen o kakvom može da sanja nekadašnja "Politika nacionale", koja se i nadanje nezasluženo kiti tim perjem. A možda i ne, jer nije "oportuno".

Dodatna motivacija koja onu već patriotsku pmenutu nadopunila, jeste sporadično učestvovanjem samog autora ovog - po mojoj ocjeni, izvrsnog ali i u fragmentima spornog priloga u rasvjetljavanju pozadine Tadićevog i Jremićevog činjenja i nečinjena.

Od autora, uz to Glavnog urednika jednog ne samo od rijetkih vrhunskim analitičara, i ne može da se očekuje oštrina u razračunavanju sa stavovima ideoloških protivnika, nego pre jedan ton, možda u "najgorem" slučaju u svojoj kategoričnosti blag.

Nama njegovim čitaocima prepušteni su izvjesni manevarski prostori na kakve jedan autor visokog ranga mora najčešće da odustane u korist fer pleja, kako on to možda vidi.

U vlasitoj stvari, da mi se progleda kroz prste kada je moj Srpski i njegova gramatika u pitanju, jer gotovo već pola vijeka živim van srpskog govornog područja.
Preporuke:
0
0
143 sreda, 11 avgust 2010 23:41
Peter RV@Jedan pažljivi čitalac
Moja 'teorija' je prosta i ide ovako.
Tadic i Jeremic igraju jednu igru izmedju anglo-americkih ambasada i osamucenoga srpskoga naroda. Jasno da su satrapi Zapada, ali oni znaju da moraju da bace neku kosku narodu, da mu 'dokazu' da to oni bas nijesu. Usudili su se bili da urade nesto pa su se bili oparili i onda je uslijedilo samaranje (koje jos uvijek traje). Nije prijatno vidjet kako su nasi sefovi drzave tretirani od tudjinaca, ali ovo je nasa realnost, koju su oni sami iznjegovali.
Ne samo da su nepametni, nego su i certificirane kukavice, sto im se apsolutno ne moze oprostit. Ovo je momenat da priznaju javno, krah njihove politike i da proglase da se od Zapada nista ne moze ocekivat sem jedno latentno neprijateljstvo.
Reskirali bi, jasna stvar, njihov opstanak na vlast. (nasi generali i Seselj su reskirali mnogo vise). Problem je ovdje da satrapi obicno pocnu da vjeruju da su nam neophodni- neki 'spasitelji naroda'.
Preporuke:
0
0
144 petak, 13 avgust 2010 02:24
Jedan pažljivi čitalac @Peter RV
Poslednji komentar ste tako tačno i dobro napisali da ne žalim truda što sam Vas podstakao na razjašnjenje! Slažem se!
Preporuke:
0
0
145 petak, 13 avgust 2010 13:47
Miroslav Anđelković
Da ''Politika'' više ne dozvoljava ni najbenignije osvrte na nedoslednosti vrlog nam Predsednika, uverio sam se nedavno, kada moj ironični osvrt na kolumnu Miljenka Derete, u kojoj on kritikuje najnoviji Zakon o dvostrukim funkcijama vladajućih političara, pritom vešto zaobilazeći Predsednikov slučaj, nije objavljen, a glasio je:

''Za razliku od Miljenkovih dosadašnjih priča, ova mu je baš dobra. Kao da se napio gorke kafe, pa mu se misli razbistrile. No, izgleda da mu je ponestalo kafe upravo onda, kad je trebalo da pomene glavnog kršitelja Ustava, koji, mimo člana 115 (koji glasi: ''Predsednik Republike ne može obavljati drugu javnu funkciju ili profesionalnu delatnost''), neustavno obavlja i dužnost predsednika svoje stranke. Pošteno i demokratski. A svojevremeno su On i Njegova žuta stranka zbog identičnog ponašanja kritikovali ''velikog diktatora''. Zna to Miljenko vrlo dobro, samo eto, ponestalo mu kafe. Gorke, poput današnjeg (građanskog) života''!
Preporuke:
0
0
146 petak, 13 avgust 2010 20:58
Cernisevski
@Diogen
kada je Dr. Zoran Đinđić konačno dao sjajan intervju čiju bih svaku reč potpisao (pored onog TV Republike Srpske bio je i jedan u Špigelu) i kada je uvideo da su ga koristili kao poslednju marionetu, ubijen je.

- mozda je u tom trenutku trebalo da nastupi sasvim otvoreno, onako kako se opisuje u zamisljenom scenariju sa :

http://www.standard.rs/vesti/49-kolumne/5139-eljko-cvijanovi-kako-bi-izgledao-boris-koji-je-odluio-da-srbija-preivi-makar-na-njegov-raun-.html

u delu koji pocinje sa :

"Posle deset dana vratio se svežiji nego inače, najavio obraćanje naciji u televizijskom prajmtajmu."

- Zaista, da ga posle toga ubiju nekako bi svi znali ko je.
Preporuke:
0
0

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner